onur_oymen_chp_kurt_sorununu_uluslararasi_yapti225

Onur Öymen : CHP, Kürt sorununu uluslararası alana açtı!

Sosyalist Enternasyonal’de atılan imzanın anlamı budur!


Eski CHP Milletvekili ve emekli Büyükelçi Onur Öymen, Kürt sorununu uluslararası bir zemine taşıyan Sosyalist Erternasyonal kararını imzalayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu sert bir şekilde eleştirdi

Kürt sorununu “İsrail ve Filistin sorunu gibi çok taraflı bir sorun” olarak tanımlayan ve “Beşar Esad yönetimini gayri meşru” ilan eden Sosyalist Enternasyonel kararının CHP tarafından imzalanması partide tepkiye neden oldu. Enternasyonal’in aldığı kararları eleştiren Onur Öymen, “CHP’nin Kürt sorunun uluslararası bir soruna dönüştürülmesine dönük bu karara imza atmamalıydı” dedi.

‘İmzalamak tarihi hata!’


Onur Öymen, “Kürt sorunu” olarak tanımlanan sorunun uluslararası bir soruna dönüştürülmesine karşı olduklarını belirterek, “Bu Türkiye’nin iç meseledir. Türkiye’deki durum ile diğer ülkelerin arasındaki sorun arasında çok büyük fark vardır” dedi.

“Kürt meselesi ile Filistin meselesinin hiçbir benzerliği yoktur" diyen Öymen, "O bakımdan Türkiye'nin Kürtler konusunda ne yapacağını uluslar arası kuruluşların tayin etmesi, bize teklif etmesi düşünülemez. CHP tarafından böyle bir metnin kabul edilmemesi lazımdı. Türkiye, Suriye, Iran, Irak partileri bir araya gelip Kürt meselesine çözüm arayacakmış... Böyle bir şey olamaz. Türkiye kendi meselesini kendi anayasası içinde, çerçevesinde halleder. 'Yapmazsak, başkaları yapar' diyorlardı ya bu onun işaretidir. Bu türden kararlar ve çağrılar son derece sakıncalıdır" uyarısında bulundu.

ABD ve AKP de onlar gibi düşünüyor!

Sosyalist Enternasyonal'in "Esat hükümeti meşruiyetini kaybetmiştir" şeklindeki kararına da dikkat çeken Öymen, "Bunu Amerika ve AKP Hükümeti de söylüyor. Ama şu anda Irak'ta da Suriye'de de meşru bir hükümet var. BM kararlarını hiçbirinde 'Esad hükümeti meşruiyetini kaybetti' lafı yok. BM'de Suriye'yi kim temsil ediyor? Esad Hükümeti. Suriye hükümeti hani meşruiyetini kaybetmişti?" diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'nun "Biz zaten Esad'ın meşru olduğunu hiçbir zaman söylemedik" dediğini de anımsatan Öymen, "Aynen hükümetin ve Amerika'nın çizgisine giriyorsun. CHP Cape Town'da tavır koymalıydı ve Enternasyonalin BM kararına ters bu karara imza atmamalıydı? Karşında Irak partisi oturuyor. Ona, 'Bana saldırılar düzenleyen ve karargahı ülkende olan terör örgütünün varlığına son ver?" diyeceksin. Baykal Cenevre'de onu söylemişti. Bunu söylediği için Enternasyonel'le aramız bozuldu" dedi.

İşte CHP’nin imza attığı karar!

Sosyalist Enternasyonal Kongresi'nin "Barışa istikrara ve işbirliğine ortak bir yol : Çok taraflılığın korunmasına ilişkin ihtiyaç" başlıklı karar metni şöyle:

"Kürt sorunu, İsrail ve Filistin gibi çok taraflı çözüm bulması gereken sorundur. Irak, Iran, Türkiye ve Suriye'yi temsil eden partiler ve Kürt hakı Birleşmiş Milletler ve diğer ulus üstü kuruluşların yardımıyla çok taraflı bir çerçeve içinde çalışmalıdırlar. Sosyalist Enternasyonal Kongresi, Kürt Sorunu üzerine Özel Çalışma Grubunu, uluslararası hukuka uygun olarak Kürt halkının haklarını ve güvenliğini korumak, ilerletmek ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla tekrar kurma kararı almıştır."

Zihni ERDEM - 08 Eylül 2012 - Aydınlık

***********************************************

İlgili Köşe Yazısı :

Sosyalist Enternasyonal'in Kürt sorununa çözüm önerisi ne?

Sosyalist Enternasyonal'in 24. Kongresi Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Cape Town'da 30 Ağustos -1 Eylül arasında yapıldı.

Sosyalist Enternasyonal, dünyada sosyal demokrasinin gerçekleştirilmesini amaçlayan uluslararası bir örgüt. Buna, bütün dünyadan sosyal demokrat 161 siyasi parti ve kuruluş üye. Bu üyeler arasında Türkiye'den CHP tam üye, BDP gözlemci üye olarak bulunuyor.

Sosyalist Enternasyonal'in başkanlığını Yorgo Papandreu yürütüyor. Ve 33 başkan yardımcısı arasında Kemal Kılıçdaroğlu da yer alıyor.

Cape Town'da toplanan "kongre", Sosyalist Enternasyonal'in en üst karar organı oluyor.

Dün CHP Başkanı Kılıçdaroğlu, Başbakan'a, "Kürt sorunun çözülmesi için Meclis'i topla dedik toplamadın... Sen Meclis'e gelmezsin, Oslo'ya gidersin" diye çattı.

"Bu sorun uluslararası olursa çözümü daha da güçleşir. Gel çözelim" dediklerini, Başbakan'ın ise CHP'nin bu önerisine sıcak bakmadığını söyledi.

Oysa Kılıçdaroğlu'nun da imzaladığı Sosyalist Enternasyonal'in 24. Kongresi'nin "barış, sürdürülebilirlik ve işbirliği" başlıklı bildirisinde yer alan dünyadaki çatışmalar ve barışçıl çözüm önerileri konusundaki kararda Kürt sorununun çözümüne ilişkin aynen şunlar yazılmış:

"The Kurdish question, like that of Israel and Palestine, is one that requires a multilateral answer.

Parties representing Iraq, Iran, Turkey, Syria and the Kurdish people with the assistance of the UN and other supranational institutions must work within a multilateral framework. The Congress of the Socialist International has decided to re-establish a Special Working Group on the Kurdish Question with the aim to advance and protect the rights, the security and the improvement of the living conditions of the Kurdish people in accordance with international law."

Kılıçdaroğlu'nun da altına imza attığı bu karar aynen şunu söylüyor:

"İsrail ve Filistin sorununa benzeyen Kürt sorununa çok taraflı çözüm gerekiyor. Irak, İran, Türkiye, Suriye ve Kürt halkı ile BM ve uluslararası kuruluşlar çözüm için çok taraflı bir çerçevede çalışmalı. Kürt sorununun çözümü, hakların korunması, Kürt halkının güvenlik ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik özel çalışma grubunun uluslararası yasalara göre yeniden kurulmasına Sosyalist Enternasyonal Kongresi'nce karar verilmiştir."

Bu metin Kılıçdaroğlu'nun dün yaptığı açıklamalarla hepten çelişiyor.

Çünkü imza atılan metin sorunun uluslararasılaşmasını öneriyor.

Peki CHP okumadan mı bu metne imza attı.

Yoksa CHP dışarıda başka içeride başka mı konuşuyor?

İçeride, Hükümet'in Habur ve Oslo süreçlerindeki politikasını milliyetçi bir dille eleştiren CHP, dışarıda bu metni imzalayarak büyük bir çelişkiye düşüyor.

Yine aynı metinde Kıbrıs konusu da yer alıyor.

O konuda da şunlar yazılı:

"Regarding the Cyprus issue, the Socialist International continues to find the status quo on the island unacceptable and expresses its great disappointment at the failure to date of the UN-led talks to reach a lasting agreement. The SI urges the parties to intensify their efforts to achieve a just solution and unification of the island based on all relevant UN resolutions.

The resolution of the Cyprus issue will have an important positive impact on regional peace and stability as well as economic development."

Anlamı şu:

"Kıbrıs konusunda Sosyalist Enternasyonal mevcut durumu sürdürülemez bulur ve son BM önderliğinde yapılan görüşmelerin başarıyla sonuçlanmamasını hayal kırıklığı olarak ifade eder. Ve Sosyalist Enternasyonal tarafların çabalarıyla adanın BM'nin çözüm önerileri doğrultusunda birleştirilmesi için çalışmaların artırılmasını destekler. Kıbrıs sorununun çözülmesi bölgesel barış ve istikrar ile ekonomik gelişmeye önemli pozitif katkı yapacaktır."

İmzalanan bu metin CHP'nin açıkladığı Kıbrıs politikasına tamamen ters düşüyor.

Çünkü CHP adanın bölünmesinden yana bir politika izledi ve Denktaş'ı destekledi.

Hatırlayacaksınız, Hükümet'in AB ve BM kararları doğrultusunda adanın bütünlüğünü isteyen politikasını sürekli eleştirdi.

Anlayacağınız CHP'nin Türkiye'de yaptığı muhalefetle, Sosyalist Enternasyonal'de imza attığı metinler birbirini hiç tutmuyor.

Herhalde başkan Papandreu, Kılıçdaroğlu'nun, Cape Town kararlarına tamamen aykırı dünkü konuşmasını duysa, CHP'yi uyarır.

Hatta CHP'nin üyelikten ayrılmasını bile isteyebilir.

Geçmişte olduğu gibi yine AK Parti'yi Sosyalist Enternasyonal'e üye olması için davet edebilir.

Süleyman YAŞAR - 06 Eylül 2012 - Sabah
http://www.gazetevatanemek.com/

Son Yazılar