bassavci cihanerTutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısının 1 Aralık 2009 tarihli açıklaması

İki sayfalık yazılı bir açıklama yapan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, "Başsavcılığımızın İsmailağa cemaati olarak bilinen yapılanmaya yönelik yürütmüş olduğu soruşturma ile ilgili olarak yazılı ve görsel basın ile internet medyasında olgulara ve mantık kurallarına açıkça ters, soruşturmada görev almış kolluk mensuplarını, adli görevlileri hedef gösterici, halen yürütülmekte olan soruşturma,davaları etkileyecek, kişisel onur, saygınlıklara saldırı niteliğinde yayınlar yapılmaktadır.

Bugüne kadar polemiğe yol açılmaması, yürüyen davaların bulunması, haklarında daha önce soruşturma yapılmış bir takım kişilerle hukuk davası yoluyla olsa da karşı karşıya gelinmemesi gibi etik kaygılarla iftira niteliğindeki bu yayınlar ilgili şikayet, dava yoluna başvurulmamıştır. Ancak artık basın yolu ile yürütülen linç ve karalama kampanyasına dönüşen, soruşturmada görev almış adli ve kolluk görevlilerinin kişisel onur, saygınlıklarına ağır saldırı niteliği alan bu yayınlarla ilgili olarak aşağıdaki basın bildirisinin yayınlanması zorunluluğu doğmuştur" diyerek şu görüşlere yer vermişti:

"Soruşturma konusu suçun çocuklara Kur'an öğretilmesi olduğu, 22 ilde teknik takip yapıldığı, teknik takibe alınanlar içerisinde bir bakan ile AK Partinin önde gelen bir belediye başkanının olduğu, soruşturmayı jandarmanın yaptığı, polis nezaretinde yapılması gereken 'baskınların' yalnızca jandarma tarafından yapıldığı, 26 kişinin hukuka aykırı olarak gözaltına alındığı, gözaltına alınanlara 'Psikolojik harekat' uygulandığı, 4.5 aylık hamile bir kadının 48 saat aç ve susuz bırakıldığı için çocuğunu düşürdüğü, hayali deliller üretildiği, Adalet Bakanlığından gizli soruşturma yapıldığı iddiaları yer alıyor."

ismailaga kadin

ASKERLERİN TUTUKLANMASI

Son olarak Erzincan İl Jandarma Komutanlığında görevli İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ertan, Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, Astsubay Osman Esirger'in tutuklanması üzerine benzer haberler adeta büyük bir planın parçası gibi gündeme getirilmeye başlandığını savunan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, haberlere konu olan İsmailağa soruşturmasını herhangi bir ihbara dayalı olarak değil, CMK'un 160'ncı maddesi uyarınca başlattığını bildirdi. Soruşturmaya dair tüm adli işlemlerin-örgüt nitelendirmesi dahil Başsavcılıkça belirlendiğini anlatan Cihaner, kolluk kuvvetlerinin talimatları yerine getirdiğini belirtti.
ismailaga1

SORUŞTURMA 2007 YILINDA BAŞLADI

İsmailağa soruşturmasına 2007 yılının sonlarında başladığını ifade eden İlhan Cihaner, o zaman 'andıç, kaos yada irtica ile eylem planlarının olmadığından söz etti. Söz konusu plan ve soruşturma ile ilişkilendirilen jandarma mensuplarından Binbaşı Ertan ve Üsteğmen Ergut'un soruşturma başladıktan yaklaşık bir yıl sonra, 2008 yılı Temmuz ayında, Astsubay Esirger'in ise 2009 Temmuz ayında göreve başladıklarına işaret eden İlhan Cihaner, açıklamasında şunları söyledi:

"Soruşturma dosyasının görevsizlik kararı ile Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesinden sonra, bir kısım şüpheliler hakkında anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs suçundan dava açılmış olup, onlarca hakim ve Cumhuriyet savcısının imza attığı bu süreçte bulunan herkesin darbe/cunta planının parçası olarak gösterilmesi mantık ve olgularla açıkça çelişmektedir. Soruşturma suç işlemek amacıyla örgüt kurma/ üye olma, kanuna aykırı eğitim kurumu, yardım toplama kanununa muhalefet, çocukların cinsel istismarı v.s gibi şüphelerle başlatılmış, dosya görevsizlik kararı ile Erzurum Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine gönderildikten sonra Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs suçundan dava açılmıştır. İddia edildiği gibi 'Çocuklara Kur'an öğretilmesi' gibi bir şüphe ile soruşturma başlamamıştır. 22 ilde teknik takip yapılmamış olup, tespit edilen adreslere göre örgüt yöneticilerinin ve örgüt adına suç işleyen kişilerin iletişimleri tespit edilmiş, bu kişiler de 3 ilde yoğunlaşmıştır. İletişim tespitleri ve dinlemelerin tamamı mahkeme kararı ile yapılmıştır. Hakkında iletişimin tespiti kararı alınan kişiler arasında Bakan yada Milletvekili ve Belediye Başkanı yoktur. Başsavcılığımızın res'en başlattığı ve yürüttüğü bir soruşturmadır."

ismailaga2

HUKUK DIŞILIK YOK

"Suç iddialarının tüm Türkiye çapında ve jandarma sorumluluk alanında da olması nedeniyle bir takım işlemlerin jandarma tarafından yapılmasında hiçbir hukuk dışılık yoktur. Her iki kolluğun sorumluluk alanına giren suç iddialarıyla ilgili işlemlerin polis ya da jandarma tarafından yapılması yasal olup örnekleri her gün yaşanmaktadır. Yapılan arama ve göz altıların tamamında polis memuru bulundurulmuştur. Gözaltılarda hiçbir hukuk dışı uygulama yoktur. Şüpheli haklarına azami özen gösterilmiş, bu çerçevede; gözaltı süresi sonuna kadar kullanılmamış, arama ve gözaltılar saat 10.00-1200 saatlerinde yapılmış, kadın şüpheliler gözaltına alınmadan ifadelerinin alınmasını müteakip kolluktan salıverilmiş, giriş-çıkış raporları, şüpheli haklarının tebliği müdafi ile görüştürme gibi tüm usullere hassasiyetle uyulmuştur. Gözaltına alınanlara 'Psikolojik hareket' ne demekse uygulanmamıştır. Tüm işlemlerde müdafi bulundurulmuştur.

ismailaga3Yukarıda belirtildiği üzere şüpheli kadınlar ifadelerini müteakip aynı gün içerisinde serbest bırakılmış olup, aç bırakma yada çocuk düşürme olayı olmamıştır. Gözaltı giriş, çıkış raporlarında hamile olduğu yönünde tespiti yapılmış şüpheli yoktur. Olayların yukarıda özetlendiği şekilde geliştiği açık ve çok küçük bir gazetecilik faaliyeti ile anlaşılacakken, ısrarla bundan kaçınıp hatta gönderilen düzeltme yazılarının basılmaması manidardır. Yaşananlar ve yazılanlar 'Kırmızı Pazartesi' benzeri bir süreci hatırlatmaktadır. Başsavcılığımız hiçbir yasa dışı oluşumun yönlendirmesinde olmadığı, olamayacağı gibi buna cüret edenler hakkında yasalardan aldığı gücü kullanacak cesaret ve hukuk bilgisine sahiptir. Tüm saldırı ve karalamalara rağmen bedeli ne olursa olsun yasaların suç saydığı eylemlere yönelik görevin gereğinin yapılmasından geri durulmayacaktır."

18.02.2010 - Baki Selamlar
http://www.bakiselamlar.com/knb/

Son Yazılar