elazig-valisiElazığ Valisi Fethullahçı

Fethullah Gülen’e soruyorlar:

“İslam’ın özellikle bazı bölgelere ulaşmasında müslüman tâcirlerin gayretleri de düşünülürse, mesajımızın dünyanın her yanına taşınmasında ve öz değerlerimizin âleme tanıtılmasında günümüzün iş adamlarına neler düşmektedir? Hem dünya hem de ukbâ pazarında muvaffak olabilmek için bir tâcirin öncelikle hangi hususlara dikkat etmesi gerekmektedir?”

Gülen bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

“Adanmış ruhlar, kalbi besleyen damarların çeşitliliğini esas alarak, açılımlarını çok damarlı yapmalı ve dünyaya pek çok kanalla, alternatif yollarla açılmalıdırlar. Bu açıdan, eğitim faaliyetleri bir damar olduğu gibi, ticari ilişkiler de mutlaka değerlendirilmesi gereken diğer bir kanaldır. Şayet, Tuskon (Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu) gibi kuruluşlar değişik ülkelerdeki eğitim gönüllüleri ile el ele verir; güvenilir tacirlere, sanayicilere ve iş adamlarına rehberlik eder; hem yabancı müteşebbislerin gelip güzel insanlarımızla tanışmalarına ve bizim ülkemizde yatırım yapmalarına hem de kendi tüccarımızın farklı ülkelere gidip oralarda iş sahaları açmalarına vesile olurlarsa, tabii bir şekilde milletimizin güzelliklerinin ve öz değerlerimizin âleme tanıtılmasına da katkıda bulunmuş sayılırlar.”
Bkz. http://www.m-fgulen.org/content/view/17686/17/ (06.01)

Yani Gülen diyor ki, okullarımızı açtığımız ülkelerde yatırım da yapacağız, ticareti stratejimizin bir parçası olarak kullanacağız.

Mahmut Övür, geçen yıl yaptığı röportajda Fethullah Gülen’e soruyor: Türkiye Yeni Osmanlı mı? Gülen yanıt veriyor: “Neden olmasın ABD’nin Neoconları varsa Türkiye’nin de Neo Osmanlılar’ı olur.”

Elazığ Valisi Muammer Erol, 10 Şubat’ta Elazığ Genç İşadamları Derneği’nin düzenlediği “Afrika Ülkeleri Tanıtım ve Afrika Ülkeleri ile Ticaret” isimli bir toplantıda konuşuyor.

Devletin valisi şöyle diyor:

“Dünyanın, bu milletin tarihte yaşadığı ve yaşattığı güzellikleri bir kez daha yaşamaya ihtiyacı var. Biz imansız, ihlâssız övündüğümüz değerler olmazsa, bir zenginlikle hiçbir yere gidemeyiz. Hiçbir şey de elde edemeyiz. Elde edilse bugün o Afrikalar’daki, İngilizler, Fransızlar elde ederlerdi. Karşı durulmaz güçler de oralara gitti. Tahakkümlerini kurdular, okullarını yaptılar, ama bugün sizin o 10 tane öğretmenin kazandığı gönülü hiç biri kazanamadı. O öğretmen arkadaşlarımız niye gittiler? Zengin olmaya mı gittiler? Para kazanmaya mı gittiler? Hayır. Sadece, ‘Rızai ilahiye sebep olacak bir amelimiz olabilir mi?’ diye gittiler.”

Devletin Valisi bir cemaatin lideri ile aynı şeyleri söylüyor, o cemaatin uluslararası eğitim faaliyetlerini örnek gösteriyor, övüyor.

Hızını alamayan vali şöyle devam ediyor:

“Ticarette böyle bir şey için yapılabilirse kazanılabilir. Sadece bu dünya kazandırmak için yapılan ticaretin, sahibine hayrı olduğunu görmedim. Çünkü bir süre sonra kişiyi ilkesizleştirir, canavarlaştırır, sömürgeci olur, zalim, kapitalist, emperyalist olur. Ama bizim neslimiz, bizim geçmişimiz, herhangi bir zulüm tablosuyla kirlenmedi, güzellik götürmekle şereflendi. Bundan sonra da inşallah bizler de o şekilde şerefleneceğiz.”

Valinin konuşmasının başında söylediği “Dünyanın, bu milletin tarihte yaşadığı ve yaşattığı güzellikleri bir kez daha yaşamaya ihtiyacı var” cümlesi ile sonda kullandığı cümleler de Gülen’in Yeni-Osmanlıcı bakış açısını birebir yansıtıyor.

Devletin valilerinin cemaatlerle olan ilişkilerini aleni bir şekilde ortaya koymalarını ve iktidar partisinin il başkanları gibi davranmaya başlamalarını, çöküşün, bir tek parti rejimine doğru gitmekte olduğumuzun ve yurttaşlara değil de cemaatlere dayalı bir yeni cumhuriyetin, cumhursuz bir cumhuriyetin kuruluşunun işaretleri olarak görmememiz mümkün mü?

Hakan UTKAN - 15.02.2010 - Odatv.com

Son Yazılar