Devrimci 78'liler Federasyonu, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP/C) davasında yargılanan ve 29 Ocak 1983'te İzmir Kapalı Cezaevi'nde idam edilen Erdoğan Yazgan'ın yazdığı son mektubu buldu.

Federasyonun girişimiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı arşivlerinden teslim alınan mektup Ömer Yazgan, Mehmet Kambur ve Ramazan Yukarıgöz ile birlikte idam edilen Yazgan'ın ailesine düzenlenen basın toplantısıyla teslim edildi.

"Yaşamının 14 yılını paylaşabildiğim abimin son mektubuna ulaşmam 26 yılımı aldı"

Önceki gün (12 Ağustos) Ankara'daki Mülkiyeliler Birliği Salonu'nda yapılan basın toplantısında Yazgan'ın kardeşi Fatma Yazgan'ın mesajı okundu:

"Gönderen ve alıcısı belli ve tümüyle devlet denetimi altında bir mektubun 26 yıl sonra adresine ulaşması başlı başına trajik bir olay. Hele bu mektup idamla yargılanmış ve cezası infaz edilmiş bir insanın son mektubuysa. Bu mektup bugün 26 yaşında. Yani yaşamımın 14 yılını paylaşabildiğim ağabeyimin son mektubuna ulaşmamız, ancak bu sürenin iki katına yakın bir zamanda mümkün olabildi."

Mektup, Devrimci 78'liler Federasyonu'ndan Ruşen Sümbüloğlu'nun yaptığı açıklamanın ardından Yazgan'ın yakını İsmet Kaymaloğlu'na verildi.

Sümbüloğlu, Erdoğan Yazgan'ın idam edilmeden hemen önce kelepçeli ellerle ailesi ve arkadaşlarına yazdığı, sakıncalı bulunarak 26 yıldır alıkonulan mektubun bugün ailesine teslim edildiği söyledi. "Böylece 12 Eylül faşizmince idam edilen 17 devrimcinin son mektuplarına ulaşma çabası tamamlandı. Yazgan'ın mektubu ulaşılamayan son mektuptu" dedi.

"Acele ediyorlar, kısa oldu..."

Yazgan'ın 26 yıl önce idamından hemen önce yazdığı ve "Sevgili ve değerli aileme" diyerek başladığı mektubu şöyle:

"Bu size yazacağım son mektup. Sizlerle uzun bir zamandır cezaevinde görüşüyorduk. Hepinize olan sevgimi bilirsiniz. Bunu burada uzun uzun yazmayacağım, kanaatimce bu kadarı yeterli; Kardeşlerim Güldoğan ve Hatice'yi bir anlık sinirlilikle kırdım, kusura bakmasınlar. Ahmet, Sabire, Fatoş ve Selma'ya da ayrıca çok selamlar. Hepiniz, her şeyimden mahrum hayatımda bana destek ve moral oldunuz. Sizlerin benim dünyamda ayrı bir yeri vardı. Sizlere onurlu bir yaşamı miras bırakabildiysem ne mutlu bana. Şuan tek dileğim sizlerin sağlığının bozulmaması. Acı olacak ama dayanmanız gerek. Kimseyi suçlamayın, bu işin tek sorumlusu bugünkü yönetim ve devlettir. Yani suçlu olan bizi asanlardır. Görüşlerimi ve neyi savunduğumu burada yazmayacağım. Çünkü sizler bunları biliyorsunuz. Yaşamım kısa ve onurlu oldu. Hepinizi candan kucaklar, ayrı ayrı öperim. Soran bütün dost ve akrabalara selamlar. Acele ediyorlar, kısa oldu. Sizi hep seven, oğlunuz ve abiniz. Erdoğan Yazgan."

49-50 kişi idam edildi

12 Eylül askeri darbesinden sonraki dört yıl içinde gazeteci Ertuğrul Mavioğlu'nun kitabına göre 49, Prof. Dr. Semih Gemalmaz'a göreyse 50 kişi idam edildi.

Devlet eliyle öldürülenlerin 17'si sol, 7'si sağ görüşlü; 25'i adli suçlu biri de ASALA militanıydı. (BÇ)

* Darbe sonrasında devlet eliyle öldürülenlerin listesini görmek için tıklayınız.

Son Yazılar