suriyedeki_kurt_bolgeleri225

Yeni komşu PKK!

Herkes şaşkın... Bilen bilmeyen herkes Suriye'nin Kürt bölgesindeki gelişmeleri konuşuyor ya da yorumlamaya çalışıyor. Uzman olduklarını söyleyenler ise kara cahil. Türkiye'ye yazık oluyor.


Suriye olaylarının daha ilk günlerinde çıktığım tüm televizyon programlarında, bu köşede ve durdurulmadan önce TRT Arapça ve TV Net'teki programlarımda olayların bu yönde gelişeceğini onlarca belki de yüzlerce kez anlattım. Son kitabım 'Ortadoğu'da Kanlı Bahar'da ise bölgedeki tüm süreci en ince detaylarıyla anlattım ve bu sürecin Suriye'de ve özellikle Kürt bölgesinde nerelere varacağını net bir şekilde yazdım. Anlaşılan insanlar ya okumuyor ya da okuyup dinlediklerini anlamıyor ya da anlayıp işine gelmediği için gereğini yapmıyor ya da yapamıyor.

esad_degil_turkiye_kaybedecek225

Suriye olayında en etkin rol oynayan Ankara gelişmelerin buralara geleceğini hesap etmediyse burada bir sorun var. Ankara Suriye'de iç savaşın çıkmasıyla bölgede nelerin olabileceğini görmeyip önlem almadıysa o zaman ortada daha büyük bir sorun var. Örneğin Suriye'de Alevi-Sünni iç savaşının patlak vermesiyle Ankara kendisinin etkilenmeyeceğini düşündüyse bunda bir hesap sorunu var... Ankara Suriye'de iç savaşla birlikte Kürtlerin bağımsızlık yönünde adım atacaklarını hesaplamadıysa bu çok daha tehlikelidir. Nitekim böyle oldu. Hatırlayın Suriye muhalefetinin Antalya'daki ilk toplantısında Kürtler yeni Suriye'nin federal olmasını istemişti. Bu istek Türkiye'nin itirazı üzerine kabul edilmeyince Kürtler daha sonra kurulan Suriye Ulusal Konseyi'ne katılmamıştı.

Ama bölgede oynanan büyük oyunun en önemli unsuru olan Kürtler, daha sonraki hamleleriyle herkesi oyuna getirerek Ulusal Konsey'in başkanlığını ele geçirdiler. Türkiye ise 'Suriyeli Kürtler bundan etkilenerek ayaklanır' düşüncesiyle Kürt başkana destek verdi ve Mesut Barzani ile bu yönde işbirliği yaptı. Sanki Ankara Barzani'nin kim olduğunu, neleri hayal ettiğini bilimiyor ve Türkiye karşıtı tüm söylemlerini hatırlamıyor. Bilmedi ve unuttu diye şimdi Ankara çok daha tehlikeli bir gerçekle karşı karşıya kalıyor. Suriyeli Kürtler YANİ PKK ve yandaşları bölgesel ve uluslararası güçlerin de desteğiyle artık Suriye'nin Türkiye ile olan yaklaşık 900 kilometrelik sınırının 500 kilometrelik bölümünü kontrol ediyor. Hem de Kandil'de olduğu gibi onlarca kilometrelik uzaklıktan değil, sınırın tam da sıfır noktasından itibaren.

kanli_bahar_husnu_mahalli225

Bu durum devam ederse Türkiye'nin böylesi tehlikeli yeni durumla nasıl baş edeceği merak konusu. Başbakan Erdoğan'ın önceki akşam Kanal 24'teki konuşmasında Barzani'ye yönelik kızgınlığı ve Bakan Davutoğlu'nu Erbil'e gönderme kararı bunu yansıtıyor. Çünkü Türkiye'nin güney sınırında ve yaklaşık 900 kilometrelik (Suriye ve Irak) yeni komşusu bundan böyle 'Batı ve Güney Kürdistan' olacak. Bu iki parçalı Kürdistan'ın 'Kuzey Kürdistan'ı yani Türkiye'nin güneydoğusunu nasıl etkileyeceğini yakında hep birlikte göreceğiz. Yani Ankara'nın Suriye ile olan sınır kapılarını kapatması ya da Fırat'ın batı yakasında kurduğu kamplarla Suriye içindeki muhaliflere yardım etmesi kendisi için var olan en tehlikeli gerçeği değiştirmeyecektir. Çünkü Şam ve Halep'te Hür Suriye Ordusu ile savaştığı için Kürtlerle uğraşmak istemeyen Esad, yakında Özgür Suriye Ordusu'nun etkin olduğu ve Türkiye sınırına yakın bölgelere yönelecektir. Yani Suriye'yi çok daha kanlı günler beklemektedir.

Çünkü ne pahasına olursa olsun Esad durumu kontrol etmeye çalışacak bu da olmazsa ülkede iç savaş çıkacaktır. Bu iç savaşta kimin kiminle savaşacağını kestirmek pek kolay olmayacaktır. Çünkü bu ülkede Sünniler (Kürtler de Sünni), Aleviler, Hıristiyanlar, Ermeniler, Süryaniler, Dürziler, Türkmenler, Çerkezler ve diğer etnik, dinsel ve mezhepsel gruplara bağlı 23 milyon insan yaşamaktadır. Bu saydığım tüm grupların Türkiye'de ise akrabaları ve uzantıları bulunmaktadır.

Yani Suriye'deki iç savaştan direkt ve en kapsamlı bir şekilde etkilenecek ülke  Türkiye'dir. Kürt konusu ise bu etkilenmenin belki de en karmaşık ve zor bölümünü oluşturacaktır. Sevr'in 100. yıldönümü yaklaşıyor.

Hüsnü MAHALLİ - 27 Temmuz 2012 - Akşam

Son Yazılar