suriyeye_karsi_dezenformasyon_medyasi225

NATO büyük dezenformasyon kampanyası hazırlıyor!

Birkaç gün içerisinde, belki de 15 Haziran Cuma günü kadar yakın bir tarihte, ulusal kanallarını izlemek isteyen Suriye’liler, kendilerini CIA tarafından üretilmiş programları seyrederken bulacaklar.

Stüdyo çekimleri, Suriye hükümetini suçlayan katliam görüntülerini, halkın protesto gösterilerini, bakan ve generallerin görevlerinden istifa ettiklerini, başkan Esad’ın ülkeyi terk edişini, muhaliflerin büyük şehir merkezlerinde toplanışını ve yeni hükümetin başkanlık sarayında kendini ilan etmesini yayınlayacak.

Bu operasyon direk olarak Washington’dan, Ben Rhodes tarafından yürütülüyor ve Suriye’lilerin moralini bozarak bir hükümet darbesinin taşlarını döşeme amacını güdüyor. Ben Rhodes ise Barack Obama’nın stratejik haberleşmeden sorumlu, ulusal güvenlik danışman yardımcılığı görevini yürütmekte. Rusya ve Çin’in ikili vetosundan oldukça memnuniyetsiz olan NATO Suriye’yi, yasadışı bir saldırı yapmadan istila etmeyi amaçlıyor. Suriye’deki olası bir hükümet darbesi ise demokratikleşmeye dair bütün umutların sona ermesi demek olacak.

Arap Birliği, uydu operatörleri Arabsat ve Nilesat’tan Suriye medyasının -kamusal veya özel olsun- yayınını durdurmasını resmi olarak talep etti. Bir önceki örnekte ise Arap Birliği, Libya liderinin halkıyla iletişim kurmasını engellemek yerine Libya Televizyonu’nu eleştirmekle yetinmişti. Bu talebi önemli kılan nokta ise Suriye’de kablo ağının bulunmayıp, yayınların sadece uydu üzerinden yapılabiliyor olması.

Aslında alınan bu karar buzdağının sadece görünen yüzü. Aldığımız istihbaratlara göre, geçtiğimiz haftalarda bu kampanyayı koordine etmek için pek çok uluslararası görüşme gerçekleştirildi. İlk ikisi Doha-Katar’da teknik işler için, üçüncüsü Riyad-Suudi Arabistan’da politik konularla ilgiliydi.

İlk görüşmede PSYOP yöneticileriyle El Cezire, El Arabiya, BBC, CNN, Fox, France 24, Future TV, MTV uydu kanalları bir araya geldi. Birleşik Devletler Ordusu Psikolojik Operasyonlar biriminin (PSYOP) 1998 yılından beri CNN’de faaliyet yürüttüğü de bilinmekte. PSYOP’un CNN’deki pratiği NATO tarafından stratejik medya alanında da geliştirilmeye devam etmekte.

Yalan üretimine daha şimdiden Beyaz Saray’da Ben Rhodes ekibi tarafından başlandı. Planda her kanal ürettiği yalanlara kaynak olarak bir diğer kanalı gösterecek ve böylece izleyiciler üzerinde inandırıcılık arttırılacak. Ayrıca iştirakçiler sadece Suriye ve Lübnan kanallarında değil, sayıları kırkı bulan Vahabi kanallarında da katliam çığlıkları yayımlayacaklar: “Aleviler mezara!”

İkinci görüşme ise çekilen görüntülerde oynamalar yaparak hayali kareler üretecek mühendis ve teknisyenler ile gerçekleştirildi. Geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan’da bulunan stüdyolarda, Suriye’deki iki başkanlık sarayı ve Şam, Halep, Humus gibi kent meydanlarının inşasına başlandı. Halihazırda Doha- Katar’da bu tip stüdyolar bulunsa da şimdilik yeterli değiller.

Üçüncü görüşme ise ABD büyükelçisi James B. Smith, İngiltere temsilcisi ve Prens Bandar Bin Sultan arasında gerçekleştirildi. (Bandar Bin Sultan’a, evlat edindiği çocuğuna George Bush isim verdiği için ABD basını “Bandar Bush” ismini vermişti.) Bu toplantıda ise Bandar’ın paralı askerlerinin oldukça etkili olduğu Özgür Suriye Ordusu ve medya operasyonlarının koordinasyonu konuşuldu.

Operasyonun aylarca sürecek olmasına rağmen, Rusya Devlet Başkanı V.Putin’in Suriye’ye yapılacak her türlü olası NATO müdahalesinin karşısında olduğunu açıklaması sonrası, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi harekatın hızlandırılması kararını aldı.

Tv uydularının askeri amaçlarla kullanılması yeni değil. Lübnan, Filistin, Irak, İran Tv kanalları birer birer İsrail, ABD ve AB baskısı altında engelleniyorken, dünyanın başka bölgelerinde hiçbir TV kanalı benzer uygulamalarla karşılaşmıyor.

Yalan haber yayını da yeni olmamakla birlikte, geçtiğimiz on yıl bu alanda dört büyük aşamaya şahit oldu:

• 1994 yılında, pop müzik çalan radyo kanalı “Free Radio of the Thousand Hills( RTML)” “Hamamböceklerini öldürün” sloganıyla Ruanda’da soykırıma işaret verdi.

• 2001 yılında, 11 Eylül’ün ardından yine medya kullanılarak, Afganistan ve Irak’a yapılan NATO müdahalesi meşrulaştırıldı. Bush yönetimi tarafından görevlendirilen Ben Rhodes, saldırı raporlarını tezgahladı.

• 2002 yılında, CIA beş tv kanalını kullanarak (Televen, Globovision, ValeTv ve CMT) hayali göstericilerin Hugo Chavez’i ele geçirerek istifaya zorladığı haberini yaydı. Gerçekte yaşanan ise bir hükümet darbesi girişimiydi.

• 2011 yılında-Trablus’ta savaş sürerken-, France 24 kanalı NATO tarafından hazırlanmış yalan haberleri servis etmeye başladı. El Cezire ve El Arabiya ile yaygınlaştırılan hayali görüntülerde muhaliflerin başkentte meydanları doldurduğu gösteriliyordu. Gerçekte yüzlerce kilometre uzaklıkta olan muhaliflerin bu şekilde gösterilmeleri, Trablus savaşçılarının savaşı kaybettiklerini düşünmeleri ve mukavemetlerini azaltmaları amacıylaydı.

Günümüzde medya sadece savaşa destek olmakla yetinmiyor, kendisi savaş üretiyor.

Bu uygulamalar başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19 maddesi olmak üzere Uluslararası Hukuk maddelerini ihlal ediyor, ve tabii Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yeni savaşları önlemek için kabul ettiği sonuç bildirgesini de. Sonuç bildirgesinin 110, 381 ve 819′uncu maddeleri gereğince ” bilgi ve fikirlerin dolaşımının önüne engeller konması” (Suriye Tv kanallarının yayınlarının engellenmesi gibi) ve ” barışı engelleyecek, ortadan kaldıracak provakasyon, tehdit ve her türlü saldırı” yasaklanmıştır. Yasalarca, savaş propagandası, soykırımlara ve savaş suçlarına sebep olacağından, barışa karşı işlenmiş en büyük suç olarak tanımlanmıştır.

Thierry Meyssan/ voltairenet.org


Thierry Meyssan Kimdir?

Fransız yazar, Voltaire Network kurucusu ve editörü. Uluslararası ilişkilere odaklanmış köşeyazıları Arap, İspanyol ve Rus basınında yer almakta. İngilizce yayınlanan son iki kitabı ise “9/11 Büyük Yalan” ve “Pentagate” isimlerini taşıyor.

Çeviri : Efe BARBAROS - 14 Haziran - 2012
http://www.tgb.gen.tr/

Son Yazılar