para_kullanmadan_yasamak_16yildir_225

Para kullanmadan da yaşamak mümkün!

Bu Alman 16 yıldır parasız bir yaşam sürüyor!

Bu, 69 Yaşındaki Heidemarie Schwermer'in bahsidir : Sadece eşyalar ve hizmetlerin değiş-tokuşuyla varlığını sürdürmek!

"Living without money" ( Parasız yaşam ), adlı bir film iki çocuklu bu eski öğretmenin bir gün şaşırtıcı deneysel bir yaşam sürmek ve maddi şeylerden kurtulmaya karar vermek konusunda  yaşam serüvenini çiziyor.

Parasız yaşamak? Şüphesiz, imkansız diyeceksiniz.

Bununla birlikte, Heidemarie Schwermer, 16 yıldan beri bu seçimi yaptı!  Başlangıçta bu sadece bir yıllık bir deney olması düşünülmüştü fakat bugün 69 yaşındaki bu alman için bu gerçek bir yaşam biçimi oldu.

Heidemarie Schwermer öylesine uzun bir zaman parasız yaşamı sürdürebileceğine asla inanmamıştı. "Parayı terketmek bana bir yaşam kalitesi, bir içsel zenginlik ve özgürlük verdi" demişti geçtiğimiz ağustos ayında.

Norveçli Line Halvorsen'in "Living without money" adlı bir filmi zaten bir gün eşyalardan hafiflemeye karar veren  iki çocuk annesi bu eski öğretmenin yaşam güzergahını çiziyor ve Business Insider sitesi bunu bize aktarıyor.

Biraz delice olan parasız yaşama düşüncesinin ilk önermeleri 1996 mayıs ayına çıkıyor. Üzücü bir boşanma sonrası, Heidemarie Schwermer, iki çocuğuyla bir psikolog kabinesi açtığı Almanya'nın kuzey-batısında Dortmund'a yerleşir. Petrol krizinin darbelerinin doğrudan vurduğu çok sanayileşmiş Ruhr bölgesinde çok sayıda kişi sefaletin içine düştü.

Bu tespit esas olarak kaynakların bir yetersizliğinin söz konusu olmadığına fakat bölüşümün kötü olduğuna inanmış bu kadını sarsar.Ne saçmalık der bazıları paralarını ne yapacağını bilemiyor diğerleri açlıktan ölürken.

Bu enerjik kadın içinde yaşadığımız gerçeğin bu durumu karşısında eli kolu bağlı birşey yapmama düşüncesini reddediyor. O içtenlikle aramızdan herbirinin küçük anlamlı davranışlarının birşey ifade ettiğine inanır. 1994'te değiş-tokuş ağı yaratmak düşüncesi zamanı için kendine özgü tamamen yeni birşey olarak hiç birşeye sahip olmayan insanlara yönelik doğdu. "Gib und Nimm" ("donne et prends" en français) (Ver ve al) adını taşıyan bir proje için çalışıyor. Emekliler ve öğrenciler çağrıya yanıt veriyorlar.

Almanyaya geliş...  çok şeyden yoksun olan aile dalga geçilmenin konusu oluyor,  o devirdeki küçük kız için insanların değer yargıları üzerinde paranın gücü ve kabaca gerçeğin farkına varışı . " Malın,mülkün ve paranın olmadığı zaman nasıl insanların yok sayıldığını gördüm" diye anlatır AFP' ye.

Fransızcadan çeviri : dünya48.com

Filmi izlemek için  tıklayınız
http://www.youtube.com/watch?v=1yUJLDbxe1c

Son Yazılar