Garovagunlugusarnic-mehmetvuranBodrum Yöresinde Sarnıçlar Ne Amaçla Yapılmışlar ?

Bodrumlu olan ve Bodrum’a seyahat eden herkesin sıklıkla gördüklerinin başında sarnıçlar gelir. Neredeyse buranın alamet-i farikalarından birisi olmuştur desek sanırım yanlış bir şey söylemiş olmayız.

Bodrum yarımadasının her yanında o kadar çok sarnıç var ki. Mesela, Yalı Beldesi ile Bodrum arasındaki yol güzergahında dikkat edilecek olursa, yolun her iki kenarında sarnıçlar görülür. Eğer buradan geçmişseniz en azından bir ikisi dikkatinizi çekmiştir. Ben her seferinde dikkatlice etrafı izleyerek gider gelirim. Araba kullanmadığım için bunu kolaylıkla ve güvenli bir şekilde yapabiliyorum. Bir defasında, yol boyunca ne kadar sarnıç var sayayım dedim. Meğer Yalıçiftlik ile Bodrum girişi Yokuşbaşı arasında tam 15 tane varmış. Bunlar sadece yol kenarında olanlar.

Yol boyunca sarnıçların yoğunluğunu görünce, acaba bunun bir sebebi var mı, varsa ne ola ki dedim. Ya bu sarnıçlar yol boyunca yapılmışlar ya da yol sarnıçların olduğu yerlerden geçirilmiş. Öyle ya da böyle, yol ile sarnıçlar arasında bir ilişki olabilir.

Gumbet-Bitez1

Gümbet - Bitez arasında bir sarnıç

Genellikle dairesel formlu Kümbet şeklinde yapılmışlardır. Ancak az sayıda da olsa, küçük bir tüneli andıran ve dikdörtgen temel üzerine oturtulanlarına da rastlanır. Sarnıçlar, su toplama yeri ve depoları olarak yapılmış ve kullanılmışlardır. Bir kısmı bu amaçla halen kullanılmakla birlikte, Bodrum merkezdekiler başta olmak üzere yarımadada turizmin yoğun olduğu yerlerde kapılarına bir demir parmaklık konulduğu ve kilit vurulduğu görülür. Demek ki tüfek icat olunca sadece mertlik bozulmamış. Derin kuyu pompaları icat olunca da sarnıçlara sırt çevrilmiş.

Torba-Demir2

Torba Demir mevkiinden bir sarnıç

Çok fazla olmasa da bazı sarnıçların giriş kapısının üzerinde kim tarafından, hangi yıl yaptırıldığı gibi bilgiler bulunur. Mühendislik diliyle söylemek gerekirse; sarnıçlar birer sanat yapısıdırlar. Sarnıçlar, üstte bir kubbe ve altta suyun toplandığı bir yerden ibarettir. Kubbelerinin yapımında, sağlamlığı arttırmak için harcının içine keçi kılı konulduğunu duymuştum ama bunun doğruluğunu kesinleştirmiş değilim. Genellikle kubbenin üzerinde bir fallus bulunur. Bunun yöresel adı sibektir.

Golkoy-Eskigolkoy3

Gölköy - Eski Gölköy yolu

Sarnıçların kubbe şeklindeki kısmına düşen yağmur damlaları, yerden bir metre kadar yükseklikte, 30-40 cm kadar genişlikte ve içe meyilli  olan  kısma gelerek burada toplanırlar ve belli aralıklarla yerleştirilmiş olan deliklerden sarnıcın içine akarlar. Bu delikler aynı zamanda sarnıcın içinin havalanması işlevini de yerine getirirler. Ortalama bir sarnıcın çapı 7 m. civarındadır. Bu da yaklaşık 38 m2 bir taban alanı oluşturur. Kapı hizasına kadarki derinliği ise 2-2,5 m kadardır. Böylece 75 m3 civarında bir su toplama ve depolama haznesi oluşmuş olur. Bu yöreye düşen ortalama yıllık yağış miktarı 650 mm olduğuna göre demek oluyor ki, kubbe kısmına düşen yağıştan toplanan miktar; 38 m2 x 0.65 m = 24.7 m3 Geriye kalan miktar ise topraktan girer içeriye. Toprakta suyun akış yönüne dikkat edilerek açılan kanallardan gelen su, toprak seviyesindeki delikten sarnıcın içine dolar. Sarnıç suyla dolu olduğunda, kapısından suyu almak kolaydır. Su azaldıkça, içeride aşağıya doğru yapılmış olan bir merdivenden inilerek su alınır. Önlerinde hayvanların sulanabilmeleri için bir yalak bulunur. Yalaklar, genellikle taş ya da ağaç gövdesi oyularak, daha yakın zamanda yapılanları ise güncel yapı teknikleri kullanılarak yapılmışlardır.

Eskigolkoy4

Eski Gölköy'den bir sarnıç

Mersin’den ziyaretime gelen sevgili arkadaşım İlker ile yarımadayı geziyorduk, sarnıçlardan birinin yanından geçerken, “Bodrum’a geldiğimde bunlardan bir tane, iki tane derken sık sık görmeye başlayınca, merak ettim ve arabadan inip baktım” demişti. Siz de mutlaka bir tane görmüşsünüzdür. Peki siz hiç gidip baktınız mı? Buradaki birkaç detay fotoğrafla belki sizi bu zahmetten kurtarabilirim. Belki de bu fotoğraflardan sonra gerçeğini görmek istersiniz. Hani bir söz vardır; “kahve bahane…” diye, sizin de bahaneniz bu olsun ve şehrin ortasında, kapısına kilit vurulmuş bir sarnıç yerine, alın sırt çantanızı ve içi su dolu yeşillikler arasındaki bir sarnıca gidin. Bu güzel bahar günlerinde yeşilin ve doğanın tadını çıkarın. Fırsatınız varken bunu yapın. Eğer su yoksa içine girin, varsa kapısında dursanız da yeter ve şarkı söyleyin. Şarkı söyleyemiyorsanız öylesine bağırın, çünkü buradaki akustiği her yerde kolay kolay bulamazsınız. “Fırsatınız varken”den kastım, sağlık sıhhatinizin yerinde olması. Yoksa işlerinizden bulacağınız fırsattan bahsetmiyorum. Çünkü etrafımdaki insanlardan biliyorum ki, ne hikmetse işler bir türlü bitmiyor. Ne bunun için, ne de yapmak istediğiniz başka şeyler için işlerinizin bitmesini beklemeyin. Çünkü hayat sizi beklemez. Beklemiyor da…

Bodrumcevresinden5

Bodrum Yöresinde bir sarnıç

Sarnıçlara kimsenin tenezzül ettiği yok artık. Kimisi bir yol kenarında, kimisi ağaçlar arasında, orada burada bakımsız ve unutulmuşlar. Eskiden su ihtiyacı kuyulardan, bir çok evde bulunan ve çatıdan gelen suların toplandığı evlerdeki sarnıçlardan ve bu kümbet sarnıçlardan karşılanır, böyle olunca da suyun kıymeti bilinirdi. Sonra şebeke suyu geldi, suyun ne kadar değerli bir şey olduğu biraz unutuldu, su daha dikkatsizce kullanılır oldu. Sanılıyor ki bu su hep böyle akacak…

Yarımadanın önemli ama unutulmuş yapılarından olan sarnıçlara ithaf olsun bu yazı ve buradan onlara selam olsun…

Mehmet VURAN - Bodrum Bağları / Garova Günlüğü

http://www.bodrumbaglari.com/
http://garova.blogspot.com/

Son Yazılar