GDO’lu ürünler üremeyi durduruyor

BURSA’da konuşan Gıda Mühendisleri Odası Marmara Bölge Şube Başkanı Bilgi Ölmez, Rusya’da fareler üzerine yapılan GDO’lu gıda deneylerinde, farelerin bir süre sonra üreme yeteneklerini kaybettiklerinin belirlendiğini söyleyerek, “GDO’lu ürünler üremeyi durduruyor” dedi.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Gıda ve Gıda Ürünleri Fuarı’nda, Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin düzenlediği seminere konuşmacı olarak katılan Gıda Mühendisleri Odası Marmara Bölge Şube Başkanı Bilge Ölmez, Türkiye’nin 1998 yılından itibaren ciddi bir GDO tehdidi altında olduğunu söyledi. Geçen aylarda TBMM’den geçen Biyogüvenlik Yasası’nın eksik ve hatalı bazı maddelerinin olduğunu belirten Ölmez, bu maddelerinin bir an evvel gözden geçirilerek düzeltilmesi gerektiğini kaydetti.


Dünya üzerinde GDO’nun zararlarını kanıtlayan çok sayıda deney yapıldığını ifade eden Bilge Ölmez, en son Rusya’da yapılan ve sonuçları raporlar ile kayıt altına alınan deneye göre farelerin 3- 4 nesil sonra üreme yeteneklerini kaybettiklerini vurguladı. GDO’lu mısır yedirilen farelerin biyolojik olarak bir değişim yaşamadıklarını ancak yavrularının cinsel isteksizlik ve ürememe sorunu ile karşılaştığı belirten Ölmez, “GDO’lu mısır ile beslenen ve kontrol altında takip edilen farelerde 3 nesil sonra sindirim sistemlerinde bozulma, bağışıklık sistemlerinde çökme, kan yapılarında bozulma, tüm iç organlarında küçülme belirlenmiştir. Doğan yavruların normal ağırlıklarından daha az olduğu, doğumdan sonraki ölümlerde çok ciddi artış olduğu ve üreme yeteneklerinin durduğu tespit edilmiş” diye konuştu.

Tüm tıbbi deneylerin insanın genetik yapısına en çok benzeyen hayvan olan fareler üzerinde yapıldığını kaydeden Bilgi Ölmez, “O yüzden GDO’lu ürünler ile beslenen bir insanın hangi etkilere maruz kaldığı kanıtlanamamış olsa da farelerle yapılan bu deneyler ne gibi sonuçlarla karşı karşıya kalacağımızı gayet iyi özetliyor. GDO’lu ürünler üremeyi durduruyor” diye konuştu.

24.04.2010 - Hürriyet

Son Yazılar