Dik duruşun şairini Attila İlhan’ı saygıyla anıyoruz

Attila İlhan’ı 11 Ekim 2005 günü 80 yaşında kaybettik. Dik duruşun, ‘Dip dalgası’nın öncüsüydü. Zorlu yılların yazarı, şairiydi. Batıcı, tanzimatçı, mandacılara inat hep Türkiyeci oldu. Fransa’da gençliği geçmişti. Avrupa’yı ve Fransa’yı tanıdıkça Türkiyeli oldu. Cumhuriyet ve Atatürk çocuğuydu. Hep o büyük devrimciyi anlamaya ve anlatmaya çalıştı. Ta ki son güne kadar.
En son kitap fuarına katılmıştı. Okurlarıyla yüz yüze gelmiş; ne kadar da mutlu olmuştu. Onların gözlerine, yüzlerine ve ruhlarına bakarak ‘dip dalgası geliyor’ demişti. Halkını çok iyi tanıyordu. İstanbul’un melankolik, kozmopolit sokaklarına hapsolmamıştı. ‘Gelecek’ dediği dalga 2007 Cumhuriyet Mitingleri’yle gelmişti. Ölümünden 2 yıl sonra... İşte Devrimci öngörüsü! O günü göremedi ama Türk halkı O’nun bağımsızlıkçı çizgisinde sel oldu aktı. Bütün dünya şaşırdı. Öyle şaşırdılar ki ‘Ergenekon Tiyatrosu’nu Silivri’ye kurmak zorunda kaldılar!
Her türlü melanetin ve ‘açılımlar’ın dolaştığı günlerde O’nu daha bir özlemle arıyor ve anıyoruz. Ödül peşinde koşmadı. Hep birleştirici oldu. Onurlu ve dik! Ayakta öldü. Vatan namustu O’nun için! Halkı da ‘dip dalgası!’
Üniversite açılışında bir protesto da Muazzez İlmiye Çığ’dan
Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, hayatını konu alan “Son Sümer Kraliçesi” adlı belgeselin çekimler için Çorum’daydı. 95 yaşına rağmen, Boğazkale ve Alacahöyük’ü gezdi. Çığ’ın Çorum’a geleceğini öğrenen Hitit Üniversitesi yönetimi, kendisini akademik açılış törenine davet etti. Törene Tarım Bakanı Mehdi Eker de katılacaktı. Tarım Bakanı Eker, salona arkasında kalabalık bir grupla girdi. En öndeki protokol sırasında oturan Son Kraliçe’nin önünden geçti, herkesle el sıkıştı ama dünyanın tanıdığı ünlü Sümeroloğu tanımadı. Konuşmasında Kurtuluş Savaşı yıllarındaki anılarını anlatan Çığ, “Binbir zorlukla kazandığımız topraklar ve işletmelerimizi yabancılara satılıyor” diye feryat etti. Salon Çığ’ı dikkatle ve düşünerek dinliyordu. Konuşmasının sonunda alkış tufanı koptu. Birkaç konuşmadan sonra kürsüye Tarım Bakanı çıktı ve bir savunma konuşması yaptı. Bakan Eker, toprakların kendi dönemlerinde satılmadığını iddia etti.

***
Aydınlık bir hafta dileğiyle…
http://www.aydinlik.com.tr/

Son Yazılar