halikarnas balikcisi9 1

Halikarnas Balıkçısı Günleri!

Çağdaş Eğitim Gönüllüleri Derneği ve Kültür Kentleri Birliği,

çocuklarının eğitimi nedeniyle İzmir’de bugün kendi adı verilen sokağa yerleşen, edebiyatımızın ustalarından Cevat Şakir Kabaağaçlı için ‘’1. Çağdaş Sanat Kültür Edebiyat Şenliği’’ düzenledi.

13 Ekim 1973 tarihinde yaşamını İzmir’de yitiren, Cumhuriyet’in ilanı sonrası Hüseyin Kenan imzalı yazısı nedeniyle 3 yıl kelebentliğe mahkum edilip Bodrum’a sürülen, cezasının 1.5 yılını Bodrum’da geçirip, özgürlüğü sonrası ilçeye olan sevgisi nedeniyle Bodrum’a yerleşen Halikarnas Balıkçısı, roman, deneme, inceleme, mitoloji, öykü, anı ve çocuk kitapları türünde eserler yazdı.

Bodrum’a olan sevgisini MERHABA adlı şiirinde

Yokuşbaşı’na geldiğinde
    Bodrum’u göreceksin
                   Sanma ki sen
 geldiğin gibi gideceksin
      Senden öncekiler de
                       böyleydiler
                    Akıllarını hep
                       Bodrum’da
                 bırakıp gittiler.   

diye ifade etmiştir.  İsteği üzerine Bodrum’a gömülmüştür.

İzmir’de yaşadığı apartmanın kapısında sizi ‘’Merhaba’’ diyerek karşılamaktadır.

Kurum Temsilcileri Yalçın Aktop ve Hakkı Gümüştaş’ın edebiyatımızın büyük ustasını unutturmamak adına düzenlediği etkinliğin ilk gecesi, hava muhalefeti nedeniyle Dilek Cafe’de gerçekleşti.

Açış konuşmasını, Kültür Kentleri Birliği adına Hakkı Gümüştaş’ın gelememesi nedeniyle Erkan Sevinç, Çağdaş eğitim Gönüllüleri Derneği başkanı Yalçın Aktop yaptı.

Solist Tayfun Uzun, Klarnet Ustası Mehmet Ceylan ve Org  Ustası Alptekin Kaan Eker’den oluşan İzmir Rumeli Kadınları Derneği Orkestrası, seslendirdikleri Rumeli türküleriyle geceye anlam kattı.

Dernek Başkanı Gülay Şengül yaptığı konuşmada, halkı aydınlatmada sanat ve edebiyata büyük görev düştüğünü, kendilerinin bu alanda katkı sunmaya her zaman hazır olduklarını açıkladı.

Turgay Gönenç ve Sancar Maruflu’nun rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı etkinlikte; Turgay Gönenç’e verilmek üzere, Şair- Yazar Okan Yüksel’e plaket teslim edildi.

Okan Yüksel yaptığı konuşmada, Balıkçı’nın İzmirli kızların saçlarına iliştirdikleri mimoza çiçeğinin, Bodrum’un esmer kızlarına da çok yakışacağı inancıyla, tohumlarını getirterek Bodrum’da ektirdiğini, mimozanın aşkın ve sevdanın çiçeği olduğuna vurgu yaptı. Kurumlara teşekkür etti.

Şair Oğuz Tümbaş, yeni yazdığı ‘’Yalansız Çiçekler Baharı’’, Şair Mu zaffer Sarıgül ‘’Uzak İstanbul’’ adlı şiirini okudu. Yazar Selda Sorguç kitaplarını imzaladı.

27 Mart akşamı saat 20.30’da düzenlenecek gala yemeği ile sona erecek etkinliğe, tüm İzmirliler davetlidir.

Haber ve fotoğraf  : Osman Gazi OKTAY - 26 Mart 2016 - İzmir

halikarnas balikcisi1

halikarnas balikcisi2

halikarnas balikcisi3

halikarnas balikcisi4

halikarnas balikcisi5

halikarnas balikcisi6

Son Yazılar