ayhan cikin gezi gulleri225

Başka Yürek!

Yatağan  Cazkırlar Köyü’nde doğup, keçi çobanlığından, profesörlüğe uzanan bir yaşam öyküsünün adıdır T. Ayhan Çıkın.

Çıkın, halkına olan borcunu ödememişçesine, şiirleriyle, kooperatifleşme üzerine yaptığı araştırmalarıyla, aydınlatma görevini sürdürmektedir.

Kalp rahatsızlığını, 2000 yılında yaşamını yitiren bir gencin kalbinin nakliyle aşan Çıkın, organ naklinin yaygınlaşması konusunda da çalışma yürütmektedir.

Nazım Hikmet’in şiirlerini tanıdıktan sonra, yazdıklarının şiir olmadığı kararını vererek, şiire ara veren Ayhan Çıkın, toplumsal bilinci içselleştirmesi sonrası şiir çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Prof. Dr. Ayhan Çıkın, İzmirli şairlerin oluşturduğu bir grubun, ‘’Edebiyatımızda Vefa Etkinlikleri’’ adıyla düzenledikleri anma kapsamında Kasım ayı konuğu oldu.

‘’Başka Yürek’’le Şiir ve Bilim Yolcusu T. Ayhan Çıkın’’ adı verilen etkinlik, Konak Belediyesi Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi, Benal Nevzat Salonu’nda gerçekleşti.

Öğretmen-Şair Ferhat İşlek’in hazırladığı, Ayhan Çıkın’ın yaşam öyküsünü konu alan görsel sunumla başlayan etkinliğin açış konuşmasını, televizyon programcısı M. Osman Akbaşak yaptı.

Ayhan Çıkın’ın hemşehrileri Prof. Dr. Şevket Toker, Hamdi Topçu ve Nevzat Çağlar Tüfekçi, onunla nasıl tanıştıklarını ve şiiri hakkındaki düşüncelerini açıkladılar.

Şair Selçuk Oğuz’un yöneticiliğini yaptığı söyleşinin ardından Şiir Tiyatrosu ekibi müzik ve şiirden oluşan sunum yaptı.

Ayhan Çıkın yaptığı konuşmayla, etkinliğin oluşmasına katkı sunan Başak Hülya Ekmekçi, Ferhat İşlek, Selçuk Oğuz, M. Osman Akbaşak, Şevket Toker, Hamdi Topçu, Nevzat Çağlar Tüfekçi, Tufan Atakişi ve Şiir Tiyatrosu ekibine teşekkür etti.

Ulusal Eğitim Derneği, Ortaklar Öğretmen Okulu (Adabelenliler) Derneği, Medya Koop yöneticileri, Halikarnas Balıkçısı’nın evlatlığı, hemşerisi Şadan Gökovalı, İzmirli şairler ve Ayhan Çıkın dostları etkinliğe geniş bir katılım sundu.

Oğlu Tuğhan’ı yitirmesi nedeniyle, onu anma adına şiirlerinde isminin başına T. getiren Ayhan Çıkın, bir şiirinde der ki;

‘’Öyle anlar vardır ki yaşamda
   Kül edip yakar geçer insanı
   Öyle yaşanan anlar vardır ki
   Alıp götürür sonsuzluğa insanı’’

Çıkın, Şadan Gökovalı için yazdığı şiirinde, onun adını yöresindeki dağ ve türkülerle birlikte geçirir.

‘’ Şafak vaktinde buluşur sevinç çığlıkları
   Alnında sarhoş bir gülümseme Gökova Körfezi
   Duyulur Karadağlar’da Kerimoğlu’nun türküsü
   Ayrılıklar göllenir yüreğinde rüzgarların
   Narlı bahçelerden sürgündür Şadan öyküsü … ‘’

Ayhan Çıkın, etkinlik sonunda basımı yeni yapılan ‘’ Başka Yürek ‘’ adını verdiği şiir kitabını katılımcılara dağıttı.

Haber      : Osman Gazi OKTAY - 21 Kasım 2015 - İzmir
Fotoğraf : M. Osman AKBAŞAK

ayhan cikin baska yurek

ayhan cikin

ayhan cikin2

ayhan cikin3

ayhan cikin4

ayhan cikin5

ayhan cikin6

 

Son Yazılar