Batı Dünyası Jön Türkler'den Neden Korkuyor

Washington Post’un 1 Eylül tarihli bir haberinin başlığı “Jön Türkler Türkiye’nin AB Hedefleri Önünde Engel”.

Haber, Bahçeşehir Üniversitesi'nden Siyaset Bilimci Yılmaz Esmer’in Mayıs ayında yaptığı araştırmaya dayanıyor.
Esmer’in araştırması, Türkiye’de gençlerin yüzde 32'sinin AB'ye katılıma karşı olduğunu gösteriyor. Esmer, "Gençlerimiz arasında AB karşıtı tutum çok yaygın" diyerek, Türkiye'nin 72 milyonluk nüfusunun yarısından fazlasının 30 yaşın altında olduğuna ve bu oranın önümüzdeki 20-25 yıl içerisinde artacağına dikkat çekiyor. Amerika ve İsrail karşıtlığı gibi AB karşıtlığının da hızla arttığı bir gerçek; Batı dünyası da bu konuyu yakından ve kaygıyla izliyor. Dolayısıyla, Esmer’in araştırmasının ve çıkarımlarının haber olmasında şaşılacak bir şey yok.


İlginç olan, Esmer’in gençler arasındaki AB karşıtlığına gösterdiği neden: Esmer’e göre bunun sorumlusu ders kitapları. "Gençlerimiz Batı'ya daha az yönelimli gözüküyorlar; hem daha milliyetçi, hem de önceki nesiller kadar dindarlar. Bunun nedeni de okullarımız ve ders kitaplarımız" diyor.

Eğitim sistemimizde uzun süredir önemli sorunlar olduğu çok açık. Temelinde, kuşkusuz, Türkiye’nin yöneticilerinin sola ve ileriye doğru atılan her adımdan korkması; Köy Enstitüleri’ni kapatması; bağımsız bir Türkiye ve bilimsel eğitim isteyen öğrencilerine Komünizmle Mücadele Dernekleri’yle, polisle saldırması; ilerici bilinen öğretim üyelerini dalgalar halinde üniversitelerden atması ve özellikle 80’den sonra bakanlıktan, YÖK’e, YÖK’ten üniversitelere en gerici zihniyetin kadrolaşmasını desteklemesi yatıyor.

Böyle bir sistemin ders kitaplarında da, en kaba şövenizmden en geri dinciliğe, insan aklına hakaret sayılması gereken pek çok saçmalık bulunabiliyor.

Ancak gençler arasında AB karşıtlığının yükselmesinin nedeni olarak bu gösterilebilir mi?

Bundan on yıl önce, Batı’nın Türkiye’de Amerika, İsrail, AB karşıtlığının yükselmesi gibi bir kaygısı yokken ders kitaplarımız daha mı az milliyetçiydi?

Türkiye’de, hele hele ders kitaplarında milliyetçiliğin artmasından söz edilebilir mi? Ders kitaplarından Atatürkçülük’le ilgili bölümlerin çıkarılması tartışmasını daha iki yıl önce yapmadık mı?

Gençler arasında AB karşıtlığının yükselmesinin nedeni, ders kitaplarının gittikçe daha milliyetçi olması değil de, ders kitapları ve okulları da dahil olmak üzere Türkiye’nin, şövenizm ve gericilikten değil ama, modern düşünceden ve ulusal onurdan gittikçe daha fazla feragat etmesi olamaz mı?

Liberal akademisyenlerimiz ve yazarlarımız Batı’nın bize çizdiği yoldan her sapmayı dehşetle karşılayıp bunun nedeninin “milliyetçi” zihniyet olduğunu düşünebilirler.

Ancak görünen o ki, liberallerimiz kendilerini kandırabilseler de, batılı gazetecileri kandıramıyor.

Washington Post, haberin başlığını, “Jön Türkler Türkiye’nin AB Hedefleri Önünde Engel” diye atıyor.

Aklın, ulusal onurun çiğnendiği her toplumda bağımsızcılığın, özellikle de insanlık onuruna daha da tutkuyla bağlı gençler arasında, yayılma tehlikesinin büyük olduğunu görüyorlar.

Osmanlı’nın, çöküş döneminde, çağın aklının gerisinde kalmayacak modern ve bağımsız bir ülke kurma özlemi peşinde koşmuş Jön Türkler’i çıkarması gibi, Amerika ve İsrail’in çizdiği yolda kendi çöküşünü getiren Türkiye’nin de kendi Jön Türkleri’ni çıkarmasından korkuyorlar…

Deniz Hakyemez

Odatv.com

Son Yazılar