Çin, Japonya’yı Geçti

Bugünkü, 14 Şubat 2010 tarihli gazetelerde, Japonya’nın 2010 gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) rakamının 5,74 trilyon dolar olarak açıklanması üzerine, Çin’in 5,8 trilyon dolarlık GSYH’sı ile Japonya’yı geçerek, ABD’den sonra dünyanın 2’inci büyük ekonomisi haline geldiği yönünde Anadolu Ajansı mahreçli bir haber yansıdı.


Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA, her yıl Şubat ayının başlarında kendi resmî internet sitesinde her ülke için bilgi dosyaları (Factbook) yayınlar. Oldukça kapsamlı bilgiler içeren bu dosyalardaki veriler, tahmin edileceği gibi ideolojik olarak manüple edildiği peşinen varsayılsa bile ülkelerin mukayesesinde önemli bir kaynak teşkil eder.

Cari fiyatlarla hesaplanan ülke GSYH’ları, o ülkedeki ortalama dolar kuruna bölünerek aynı bazda ifade edilse de, ülkelerin enflasyon oranları ve yaşam standartları aynı olmadığından, dolar cinsinden GSYH’ları mukayese etmek doğru sonuç vermez. Bu eksikliği gidermek amacıyla her ülke için Satınalma Gücü Paritesi-SAGP (purchasing power parity) tabloları kullanılır. Her ülkenin ulusal parası cinsinden cari fiyatlarla hesaplanmış olan GSYH’ları, o ülke için verilen SAGP ile bölünerek dolara çevrilir ve birbiriyle daha anlamlı şekilde mukayese edilir. Nitekim, CIA’nın bilgi dosyalarında her ülke için GSYH değerleri SAGP cinsinden verilerek kıyas yapılmaktadır.

CIA’nın tahminleri çerçevesinde 2010 yılı sonunda SAGP cinsinden ekonomik büyüklüklerine göre ilk on sırayı paylaşan ülkeler şöyledir:

Sıra           Ülke         GSYH, SAGP cinsinden Trilyon $
1               ABD                         14,720
2               Çin                             9,854
3               Japonya                     4,338
4               Hindistan                    4,046
5               Almanya                     2,951
6               Rusya                        2,229
7               Brezilya                      2,189
8               İngiltere                       2,189
9               Fransa                        2,160
10             İtalya                           1,782

Görüldüğü üzere Çin’in ekonomik büyüklüğü 2010 yılı sonunda, Anadolu Ajansı’nın dediğine göre Japonya’yı (5,80-5,74 = 0,06 trilyon  = 60 milyar $) değil,  (9,854-4,338 = 5, 516 trilyon $) geçmiş.

Bilumum  yandaş, entel, liboş, liberal, serbest piyasacı, solcu eskisi ekonomistlere naçizane tavsiyem, AA’nın haberine değil, NATO müttefikimiz, stratejik ortağımız, model ortağımız ve de herne ise ABD’nin verdiği bilgilere itibar etsinler, yoksa CIA’daki amcaları onları ham yapar.

Ulusal Strateji Merkezi-USMER İstanbul Başkanı
Haluk DURAL - 15 Şubat 2011 - Ulusal Kanal

http://www.ulusalkanal.com.tr/