haluk dural2

Filistin ve Kürecik Radarı!

İsrail ordusunun üniformalı katil sürülerinin günlerdir Filistin'de sivil halka karşı

yaptığı katliamların devam ettiği bu günlerde, Malatya Kürecik'e yerleştirilmiş olan ABD füze kalkanı radarının, Filistin'e saldıran İsrail askerlerine istihbarat verdiği yönünde bilgiler ortaya sürülmektedir.

Bu konuya açıklık getirmek üzere aşağıdaki bilgileri değerlendirmelerinize sunuyorum.

1- Malatya Kürecik'te ABD'ye ait sadece bir adet AN/TPY-2 modeli bir uzun menzilli X-bandında çalışan "cephe radarı" vardır. Patriot füzeleri yoktur. Kürecik ile Gazze arası yaklaşık 850 km'dir. Patriot PAC-2 füzelerinin maksimum menzili 160-200 km'dir.

2- Filistin’i bombalamak için İsrail’in Kürecik’ten (râkım 1850 metre) istihbarat almasına gerek yoktur. Çünkü aynı AN/TPY-2 model radardan İsrail’de Necef Çölünde, Keren Dağındaki ABD radar üssünde de (coğrafî koordinatları 30o59’41.54”K, 34o29’25.15”D, râkım 360 m) vardır. Bu radarlar, savaş uçakları tarafından kara hedeflerinin bombalanmasında işe yaramazlar. Bunlar balistik füzelerin tespitinde kullanılırlar.

ABD 2012 Temmuz ayında ise 3. bir AN/TPY-2 radarını Katar’da gizli bir üste faaliyete geçirmiştir.

3- İran’ı çevreleyen bu 3 adet radar ile İran’dan İsrail’e doğru atılacak olan balistik füzelerin rota ölçümleri ile erken uyarı sistemi güçlendirilmiştir. Kürecik radarı, denizden yüksekliği nedeniyle, İsrail’e doğru atılacak olan İran füzeleri için 5 saniyelik bir erken uyarı sağlar.

4- 10 Şubat 2012, Cuma günü Amerikan ve İsrail ordusunun ortak tatbikatında Amerikan füzesavar gemi sistemi Aegis ile İsrail’in füze savunma sistemi Arrow-4’e veri sağlayan 2 adet Amerikan AN/TPY-2 radarı (biri İsrail’in Keren Dağındaki ABD radar üssünde, diğeri Malatya Kürecik’te bulunan) ile İsrail’in EL/M-2080 Super Green Pine radarı ortaklaşa olarak, doğu Akdeniz üzerinde bir F-15 savaş uçağından atılan Rafael Blue Sparrow-2 füzesini [1] (füzenin boyu 6,51 metre, çapı 52,6 – 73,7 cm) sanki İran’dan atılmış bir füze gibi “savaş şartları altında” izlemişlerdir[2].

5- ABD, İsrail ve Yunanistan deniz ve hava kuvvetleri Meis adasının güneyinde 2012 yılında 26 Mart’ta başlayıp 5 Nisana kadar süren Noble Dina isimli bir ortak tatbikat yapmışlardır[3]. Bu tatbikata:

ABD’den; Aegis füzesavar sistemine dahil Ticonderoga sınıfı CG-72 borda numaralı VellaGulf füze krüvazörü ve Arleigh Burke sınıfı DDG-68 borda numaralı The Sullivans füze destroyeri,

Yunanistan’dan; MEKO-200HN sınıfı F455 borda numaralı Salamis fırkateyni, Tip 209AIP sınıfı S112 borda numaralı Triton denizaltısı ve Girit’teki Suda hava üssünde konuşlu 343. filoya bağlı 4 adet F-16 C/D Block 52+ model savaş uçağı,

İsrail’den; iki adet Sa’ar 5 sınıfı korvet ve bir adet Dolphin denizaltısı katılmıştır[4].

Yunan Ta Nea gazetesinde yayınlanan tatbikat senaryosuna göre; düşmanın doğu Akdeniz’deki doğalgaz üretim kuyularına yapacağı bir deniz+hava taarruzuna karşı önlemler denenmiş, düşman olarak Türkiye telaffuz edilmiştir.

Tatbikat sırasında Kürecik’teki Amerikan AN/TPY-2 radarından elde edilen bilgiler, tatbikata katılan ABD Aegis füzesavar gemilerine aktarılmıştır.

Daha önce sadece Orta Anadolu semalarında gerçekleşen ve Konya 3. Ana Jet Üssü’ndeki muharip unsurlarının yanı sıra İncirlik Hava Üssü’ndeki NATO’ya tahsisli unsurların katılımıyla (2-13) Nisan 2012 tarihleri arasında icra edilen Anadolu Kartalı tatbikatı o yıl genişletilerek, tarihinde ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının da katılımıyla Akdeniz’de de yapılmıştır.

Tatbikatın ilk 3 günü (2-4) Nisan günleri, ABD, İsrail ve Yunanistan deniz ve hava kuvvetlerinin Meis adasının güneyinde 26 Mart’ta başlayıp 5 Nisan’a kadar süren Noble Dina isimli bir ortak tatbikatının son 3 günüyle çakışmıştır. Anadolu Kartalı tatbikatının 2-4 Nisan günlerinde icra edilen bölümündeki Konya 3. Ana Jet üssümüz ve İncirlik üssünden kalkan savaş uçaklarımızın savaş taktikleri, manevraları Kürecik’teki ABD’nin AN/TPY-2 radarı tarafından izlenmiş ve bu bilgiler, Türkiye’nin düşman olarak kabul edildiği Nobel Dina tatbikatına katılan Amerikan Aegis füzesavar gemilerine ve belki de Yunan ve İsrail ordusuna aktarılmıştır.

SONUÇ :

AKP’den (Türkiye’deki Kürecik radarından) İsrail’e istihbarat verilmektedir, ancak bunun Filistin’deki kara hedeflerinin bombalanması ve Hizbullah'ın İsrail'e attığı küçük, kısa menzilli füzelerle bir alâkası yoktur.

Millî Merkez Genel Sekreteri
Halûk DURAL - 21 Temmuz 2014

Kürecik Radarı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın aşağıdaki yazısını okuyunuz.Tıklayın!

Haluk DURAL - ABD-NATO Avrupa Füze Kalkanı ve İhanet Hançeri Kürecik Radarı!

Kaynaklar :

[1] : http://www.rafael.co.il/marketing/SIP_STORAGE/FILES/2/622.pdf

[2] : Debkafile Executive Report, 10 Şubat 2012, http://atimetobetray.com/blog/successful-us-israel-radar-test-launches-us-missile-shields-operational-phase/

[3] : “Nobel Dina”, http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Society_&_Culture/nobledina.html

[4] : http://turkishnavy.net/2012/03/29/noble-dina-2012/