soykirim onergesi geri cekildi almanya

Soykırım önergesi geri çekildi!

Almanya’da Cem Özdemir’in eş genel başkanı olduğu Yeşiller Partisi tarafından Federal Meclise sunulan ve 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendiren önerge geri çekildi.

Federal Mecliste (Bundestag) yapılan görüşmeler sonrasında iktidar Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD), mülteciler konusundaki işbirliğini tehlikeye atmamak amacıyla önergeye destek vermeyeceklerinin ortaya çıkması sonucunda Cem Özdemir önergeyi geri çektiklerini açıkladı. Ancak önergenin nisanda tekrar gündeme getirilmesi bekleniyor.

Vatan Partisi Avrupa Temsilciliği ve Berlin’de faaliyet gösteren Türk dernekleri, önergenin görüşüldüğü saatlerde Bundestag önünde basın açıklamasında bulundu. Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi Beyhan Yıldırım, Federal Alman Meclisinin, uluslararası hukuk alanında kendisini sınava tabi tutmakta olduğunu söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, 15 Ekim 2015 tarihinde, asılsız Ermeni iddalarına ilişkin son noktayı koyduğunu kaydeden Yıldırım, Bundestag’ı uluslararası mahkeme kararlarına ve bilimsel araştırmalara uymaya davet etti. Yıldırım, AİHM kararlarının Almanya için de bağlayıcı olduğunu sözlerine ekledi.

VATAN PARTİSİ PROTESTO ETTİ...

Alman Meclisi Bundestag, asılsız Ermeni iddiaları konusunu karara bağlamak amacıyla dün toplandı.

Vatan Partisi Avrupa Temsilciliği, Berlin’de faaliyet gösteren Türk Dernekleri Alman Meclisi Bundestag’ın önünde toplanarak, kitlesel basın açıklaması yaptı. Aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği, Talat Paşa Komitesi, Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin de yer aldığı kitlesel basın açıkmasında Yeşiller Partisi’nin girişimi protesto edilerek, Alman vekiller uyarıldı.

Katılımcılar adına açıklama yapan Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi Beyhan Yıldırım, Yeşiller Partisi ve Alman Meclisi’nin, devletler hukukunu hiçe sayamayacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Almanya’nın ‘Devlet Aklına’ sesleniyoruz: Herhangi bir mahkeme kararı olmadan, ‘soykırım oldu’ ifadelerini kullanmak parlamentoların, milletvekillerinin görevi değildir. Parlamentolar mahkeme, vekiller hâkim değillerdir. ‘Soykırım’ bir suç tanımıdır. 1948 BM Soykırım Sözleşmesi geriye doğru işlemez. Lahey Adalet Divanı’nın Şubat 2015’te Sırbistan-Hırvatistan Savaşı ile ilgili aldığı karar ortada. Tehcir soykırım icin yeterli bir sebep değildir, imha kastı olması gerekiyor.”

Talat Paşa Komitesi adına konuşan Niyazi Öncel de Almanya’da yaşayan vatandaşları Yeşiller Partisi’ne oy vermemeye çağırdı. 2006 Berlin Talat Paşa Hareketi Düzenleme Komitesi Sözcüsü Niyazi Öncel şu ifadeleri kullandı:

‘AİHM KARARI NOKTAYI KOYDU’

“10 yıl aşkın bir mücadele sonucunda, AİHM, asılsız iddialara ilişkin son noktayı koydu. Bilimin ışığında demokratik bir mücadele yürüttük. Strazburg’da büyük bir zafer elde ettik. Herkesi hukuka uygun hareket etmeye davet ediyoruz. Hukuk, bir kere çiğnendi mi, vahim olaylar olur. Almanya’da yaşayan yaklaşık 500 bin Türk kökenli seçmen var. ‘Yeşiller Partisi’ne oy yok kampanyası’ başlatacağız. 25 Nisan 2015 tarihinde Berlin ve Viyana’da on binlerce yurtsever asılsız ‘Soykırım’ iddialarına karşı seslerini yükselttiler. Bu sefer çok daha büyük miting ve yürüyüşler ile demokratik mücadelemize devam edeceğiz. Umarız Alman Meclisi, AİHM’nin Perinçek-İsviçre Davası Kararı’nı hiçe sayarak, böylesi bir hukuksuzluğa imza atmaz.”

Aydınlık - 26 Şubat 2016

Slider