cuneyt akalin225

Beterin beteri Hollande!

Gül’den beteri varmış; adı Hollande.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın Fransa’daki “inkar yasası”nı soran gazetecinin sorusuna verdiği yanıt, evlere şenlik. Hollande “doğru olanı yapacağız, hukuku arayacağız” şeklindeki bir genel ifadenin arkasına gizlendikten sonra masanın altından tekme atıyor. “Soykırımın inkarını yaptırıma tabi tutan bir karar var” diyor. Yalan söylüyor. Karar marar yok.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Hollanda’da mı yaşıyor? Ülkesinde olup olup bitenlerden haberi yok mu? Yoksa işine mi gelmiyor?

Kısaca hatırlatalım.

*** *** ***

Belleklerde taze!

Fransa, 2001’de kabul ettiği “Ermeni soykırımını tanıma” yasasının ardından, 2006’da Millet Meclisi’nden geçirdiği “soykırımı inkarının reddi” olarak bilinen teklifi, uzun süre beklettikten sonra Senato’ya gönderdi. Senato’nun önüne gelen yasa tasarısı öncelikle Anayasa (Yasalar) Komisyonu’nda ele alındı. Anayasa Komisyonu’nun raporunda üç temel değerlendirmeye yer verildi.

- Tasarı, Avrupa değerlerine temel teşkil eden düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırıdır.

- Tarih disiplini siyasanın egemenliğine sokulamaz. Parlamentolar, anayasa hukuku çerçevesinde görev yapan siyasal kurumlardır. Tarihi yazmak parlamentolara düşmez.

- Soykırım tartışmalarının cezalandırılması Türk-Fransız ilişkilerini daha kötüleştirir.

Komisyon raporunun ardından tasarının senatonun gündemine alınıp alınmaması 4 Mayıs 2011Çarşamba günü oylandı. Sonuç: 196 Evet, 76 Hayır.

Yasa teklifinin senato gündemine gelmesi reddedilmiş oldu.

*** *** ***

Sarkozy’nin israrı!

Devreye Cumhurbaşkanı Sarkozy girdi. O da şansını zorladı. Senato kararını hiçe sayarak, yasa tasarısını 23 Ocak 2012’de bir kez daha Senato’nun önüne getirdi. Abidik gubidik derken “inkarın cezalandırılması” yasası 23 Ocak Ocak 2012’de senatodan geçti. Akıllı-fikirli, görmüş geçirmiş insanlar, koca koca senatörler 6 ay sonra dediklerinin tam tersini nasıl yaparlar?

Yaptılar işte!

Hukuk yaz boz tahtası mıdır?

Bozdular işte!

Ama hayat devam ediyordu. Bir gurup Fransız parlamenter Fransa Anayasa Konseyi’ne başvurdu.

Mösyö Hollande bilmezden geliyor. Fransa Anayasa Konseyi 28 Şubat 2012’de aldığı kararla “inkarın cezalandırılması” girişimini iptal etti. Senato alt komisyonunun gerekçelerini yineleyerek:

Tasarı AİHS’nde belirtilen “ifade özürlüğü”ne aykırıdır.

*** *** ***

Parlamentolar tarih yazamaz!

Mösyö Hollande ve ‘üç maymun’

Hollande “üç maymunu” oynuyor. Ne fayda. Talat Paşa Komitesi’nin önce Millet Meclisi önünde ve Bourbon Meydanı’nda ardından 50.000 işçiyle birlikte Senato önünde dalgalandırdığı bayrak, Hollande’ları yendi.

Yalanlar yüzünüze vuruldu.

Mösyo Hollande, benden söylemesi. Fransa inkarı cezalandıran yasadan sonra “ Ermeni Soykırımı” tanıyan 2001 tarihli yasayı da er ya da geç kaldırmak zorunda kalacak.

“Ermeni soykırımı” tezgahında büyük günaha sahip Fransız sosyalistleri de, başta Hollande, bir kez daha mahçup olacak.

Cüneyt AKALIN - 30 Ocak 2014 - Aydınlık