iscivre lozan 2005 dogu denktas birlikte2 225

Hükümetin yapamadığını İşçi Partisi yaptı!

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Cengiz, AİHM kararının Türkiye için zafer olduğunu belirterek Talat Paşa Komitesi’ni suçlayan Ergenekon savcı ve hâkimlerinin kararden ders almasını önerdi.

Doğu Perinçek adına AİHM’ye başvuruda bulunan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Cengiz, AİHM kararı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, yapılan bir yanlışın AİHM’den döndüğünü, Türkiye adına bir zafer kazanıldığını bildirdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, “Ermeni soykırımı” iddialarının “emperyalist bir yalan” olduğunu vurgulayan Doğu Perinçek’i haklı bulduğunu kaydeden Cengiz, “Bilindiği gibi, ‘Ermeni soykırımı’ iddialarına karşı Lozan’a giderek düzenlediği toplantıda bu iddiaların ‘emperyalist bir yalan olduğunu’ söyleyen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bu açıklamaları nedeniyle İsviçre mahkemelerinde yargılanmış ve çeşitli cezalara çarptırılmıştı.

2005 yılında Rauf Denktaş ve Doğu Perinçek öncülüğünde oluşturulan Talat Paşa Komitesi, ‘Ermeni soykırımı’ yalanlarına karşı yurtdışındaki milyonlarca yurttaşımızı seferber ederek Batı başkentlerinde mücadele başlatmıştı” dedi.

iscivre lozan 2005 dogu denktas birlikte

Perinçek, İsviçre mahkemelerine 90 kilo belge vermişti!

Doğu Perinçek’in, İsviçre mahkemelerinin kararına karşı AİHM’ye başvurarak İsviçre’nin AİHS’nin 10. maddesini ihlal ettiğini ileri sürdüğünü ifade eden Cengiz, “Doğu Perinçek ‘Ermeni soykırımı gerçek değildir’ demiş ve bunu bilimsel gerekçeler ve belgeleriyle açıklamıştı. Bu kapsamda İsviçre mahkemelerine 90 kilo Rus ve Ermeni belgesi vermişti. AİHM bugün açıklanan kararında, Doğu Perinçek’in bu açıklamalarının ve Talat Paşa Komitesi çalışmalarının, AİHS’nin 10. maddesinde düzenlenen düşünce özgürlüğü kapsamında olduğuna karar verdi ve İsviçre hükümetini mahkûm etti” diye konuştu.

‘Ergenekon hâkimleri kararı dikkatli okusun’

Cengiz, Perinçek’in “Ermeni soykırımı yalanına” karşı mücadele ederken yaşananları da şöyle anlattı: “Avrupa Parlamentosu, Talat Paşa Komitesi’nin Avrupa’da gerçekleştirdiği eylemler üzerine, 27 Eylül 2006 tarihinde bir karar alarak, Tayyip Erdoğan yönetiminden Talat Paşa Komitesi’nin derhal dağıtılmasını istemişti. Bu çağrıya yanıt ‘Beşiktaş’tan geldi. 21 Mart 2008 gecesi İşçi Partisi Genel Merkezi’ne yapılan operasyonda AİHM’ye yapılan bu başvurunun hazırlık çalışmalarına dahi el konuldu.

Ergenekon savcıları, Talat Paşa Komitesi’nin ‘Ermeni soykırımı’ yalanına karşı faaliyetlerini suçlamaya giriştiler. Ergenekon davasında başta Sayın Perinçek olmak üzere İşçi Partisi ve Talat Paşa Komitesi’nin yöneticileri bu çalışmaları nedeniyle suçlandılar.

‘Ermeni soykırımı’ yalanı üzerinden Türkiye’ye yöneltilen tehditlere karşı hükümet ve Dışişleri Bakanlığı aciz kalırken, Doğu Perinçek buna karşı mücadele etmişti. Bugün de bu mücadelesini sürdüren Perinçek, halen Silivri zindanında tutuluyor. Perinçek’in bu mücadelesini suçlama konusu yapan Ergenekon savcılarına ve Ergenekon hâkimlerine AİHM’nin bu kararını dikkatle okumalarını ve ders almalarını öneriyoruz.”

Aydınlık - 18 Aralık 2013

*** *** ***

‘Sağ ol vatan evladı!’

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in AHİM’de zafer kazanması vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı. Gazetelerin internet sitelerinde haberi okuyan vatandaşlar çok sayıda yorum yaptı. Yapılan yorumlarda Perinçek “kahraman” olarak nitelenirken, “Perinçek neden hapiste” sorusu soruldu.

İnternet sitelerinde yapılan yorumların bazıları şöyle:

Oktay Salihoglu: Perinçek madalyayı hak etti. Helal.

Ercan Toprakyaran: İşte bu! Bravo Perinçek. “Ey Avrupa..” diye kendi Meclisi’nde kükreyerek yapılmaz bu işler. Somut olmak, kanun bilmek, mücadele etmek lazım..

Özgür Bakış: İşe bak, Perinçek 6 yıldır zindanda.

Mahmut Mohani: Helal olsun Sayın Perinçek’e. Tek başına mücadele verdi ve kazandı.  

Tansel Evcil: Helal olsun, milliyetçilik siyaseti yapanlar bile buna cesaret edemedi, adam gitti İsviçre’ye verdi ağızlarının payını.

Cem Tuna: TC’nin Ermeni meselesinde dünya konjonktüründe kazandığı en büyük gelişme. Mimarı kim? Perinçek. Nerde bu adam? İçerde. Ondan özür, ülkem adına özür diliyorum.  

Hasan Can: Ve bu adam “terörist” diye yargılanıyor.

Ömer Faruk: Dışişleri bakanının yapamadığını yapan bu adamı hapse tıktık! Türkiye’de başarı cezasız kalmaz.

Ahmet Dere: Perinçek hapiste. Türkiye’nin Profesörleri hapiste.

Haluk İron: Aferin Perinçek, milletine hizmet eden bir başvuru ve hareket yapmışsın. Herkes adına teşekkürler.

T.C. Çapulcu Deniz: “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” deyip bunu kanunlaştıran Sayın Doğu Perinçek’i kutluyoruz! Sağ ol vatan evladı!

*** *** ***

‘Kahramanca mücadele’

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in başvurusu üzerine AİHM’in aldığı kararı hukukçulara sorduk.

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu:

“Fevkalede önemli bir karar. Özellikle 1915 olaylarının 100. yıldönümü iddiasıyla 2015’te Ermeni Diyasporası’nın yoğun faaliyetleri içinde ve burada Türk görüşünü savunmasının dahi fikir özgürlüğü çerçevesinde mümkün olamayacağı endişesi vardı. AİHM bu kararıyla ‘soykırım’ iddialarının tartışmalı olduğunu uzun bir Fransızca kararla gösterdi. Sayın Perinçek’in orada kahramanca yapmış olduğu bir mücadele söz konusuydu.”

Emekli Büyükelçi Pulat Tacar:

“Bu karar 1915 olaylarının ‘soykırım’ olduğunu iddia edenler açısından büyük bir darbedir. Bu kararı bekliyorduk. Sayın Perinçek, dava dilekçesinin yazımında katkım olduğunu da belirtmişti. O bakımdan da son derece mutluyum.”

Türmen ‘ifade özgürlüğü’ dedi!

Kendisi de eski AİHM Yargıcı olan CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen de, AİHM’nin kararını sosyal medya üzerinden şöyle değerlendirdi: “Perinçek İsviçre’deki konferansta Ermeni ‘soykırımı’nın bir yalan olduğunu ileri sürmüş ve bu yüzden İsviçre yargısı tarafından mahkûm edilmişti. Doğu Perinçek’in soykırımla ilgili görüş belirtmesi nedeniyle cezalandırılmasının bir toplumsal ihtiyaca cevap vermediği, bu konudaki tartışmanın bir genel kamu çıkarına hizmet ettiği ve Perinçek’in ileri sürdüğü görüşlerin yaptırıma tabii tutulmasının insanların bu tartışmaya katkıda bulunmaktan vazgeçirebileceğini, bir türlü sansür uygulamasına yol açabileceğini ileri sürerek ifade özgürlüğüne ilişkin 10. maddenin ihlal edildiğine karar verdi.

Bu karar da bir kere daha göstermektedir ki tarihsel olayların yargılanmasının tarihçilere bırakılması gerekir. ”

*** *** ***

İsviçre Basını :‘İsviçre düşünceye saygı duymalı’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Doğu Perinçek’in ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle İsviçre’nin aleyhine verdiği kararı, ülkenin önde gelen gazeteleri “İsviçre’nin ders alması gerekir” şeklinde yorumladı.

Blick ve Neue Zürcher Zeitung gazeteleri, AİHM’nin kararını son dakika gelişmesi olarak duyurdu ve İsviçre Federal Mahkemesi’nin 2005 yılında verdiği karar sebebiyle şu anda ülkenin eleştiriye maruz kaldığını belirtti. “Hassas konularda özgürce fikir ifade etme özgürlüğü hukukun en temel özelliklerinden biridir. İfade özgürlüğü, demokratik ve çoğulcu toplumları, diktatör ve totaliter rejimlerden ayırır ve İsviçre hukuku AİHM’nin bu kararından ders çıkarmalıdır” ifadeleri yer aldı.