orhan_aykut_ihsan_arslan_abdullah_ocalandan_daha_tehlikeli225

Orhan AYKUT : İhsan Arslan Abdullah Öcalan'dan daha tehlikeli!

Bir dönem İhsan Arslan'la çalışan Orhan Aykut, Arslan'ın sık sık İmralı'ya gittiğini söyledi.

Öcalan'ın, bu görüşmelerde 66 kişilik isim listesi verdiğini belirten Aykut, 'Listede Çetin Doğan, Cemal Temizöz, Kamil Atak ve Levent Ersöz var' dedi.

Dönemin AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan'ın ekibinden ayrıldıktan sonra Matkap Operasyonu kapsamında tutuklanan Orhan Aykut, "Arslan, Öcalan'dan daha tehlikeli" dedi. Aydınlık'a konuşan Aykut, Arslan'ın sık sık İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan ile görüştüğünü ifade etti.

Aydınlık'a, İmralı kaynaklarından ulaşan bilgi de, Orhan Aykut'un anlatımlarını doğruladı. Kaynaklar, Arslan'ın liste aldığı görüşmeyi, MİT'çiler eşliğinde gerçekleştirdiğini belirtti.

AÇILIMDA KİLİT İSİM!

İmralı kaynakları, Arslan'ın açılım sürecinde de önemli görevlerde bulunduğunu bildirdi. Buna göre İhsan Arslan, İmralı ile 2008'den bu yana yürüttüğü görüşmelerde Öcalan'ın yeniden örgüte hakim olmasını ve açılım sürecine dahil edilmesini sağladı. MİT'in bilgisi dahilinde yapılan görüşmeleri, Başbakan Erdoğan'ı temsilen yürüttü. MİT'in Öcalan ile teması bu görüşmelerden sonra başladı. Arslan, 2012'de İmralı'ya üç defa gitti. Şubat, Temmuz ve Ekim aylarındaki görüşmelerin ikisi MİT'çilerin, biri ABD'lilerin katılımıyla gerçekleşti.

'SAĞ KOLU GİBİ'

Orhan Aykut - İhsan Arslan, İmralı'yı ziyaret eden ilk vekil. Abdullah Öcalan'ın sağ kolu gibi.

Aydınlık >>> Ne zaman ziyaret etti?

Orhan AYKUT >>>2002'den sonra sık sık Öcalan'ı ziyaret etti.

Aydınlık >>> Kimin adına bu ziyaretleri gerçekleştirdi?

Orhan AYKUT >>>Hükümet adına.

Aydınlık >>> Nereden gidiyordu?

Orhan AYKUT >>>Ankara'dan, İstanbul'dan... Ataköy'den biniyordu bazen. Bazen helikopterle gidiyordu.

Aydınlık >>> Görüşmelerin içeriğine dair bilginiz var mı?

Orhan AYKUT >>>Sadece Öcalan'ı serbest bırakacaklarını söylüyordu. Eylemlere ara vermelerini istiyordu. Halen de gidip geliyor.

'ÖCALAN 66 KİŞİLİK LİSTE VERDİ'

Orhan AYKUT >>>İhsan Arslan'ın, bir İmralı dönüşünde 66 isim getirdiğini biliyorum.

Aydınlık >>> 66 isim derken neyi kastediyorsunuz?

Orhan AYKUT >>>Bunların tutuklanmaları için Öcalan, İhsan Arslan'dan rica etti.

Aydınlık >>> Kimler var orada?

Orhan AYKUT >>>Benim şu anda aklımda kalanlar şöyle: Çetin Doğan, Cemal Temizöz, eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak, Levent Ersöz. Bu bilgiyi, dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'ya gönderdiğim mektupta da belirttim.

'GÜNEYDOĞU BÖLGEMİZDEN KÜRDİSTAN DİYE BAHSEDER'

Aydınlık >>> İhsan Arslan'ın, PKK'ya desteği var mı?

Orhan AYKUT >>>Olmaz olur mu. Öcalan'dan daha tehlikeli. Hiçbir zaman Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi demiyor, Kürdistan diyor. "Elbette bir gün Kürdistan kurulacaktır" diyor. Oslo görüşmelerinin başında da o geliyor. Bir araya getiren İhsan Arslan.

'FAİLİ MEÇHULLERİN YAKINLARINI TEK TEK GEZDİ'

Orhan AYKUT >>>Türkiye'de faili meçhul kişileri gezdiler. Mesela İhsan Arslan; Doğu ve Güneydoğu'da faili meçhul kalan kişilerin yakınlarını tek tek ziyaret etti. Bunları resmi bir işe yerleştirip, para yardımı yaptı. Arslan, "İleride yapacağımız operasyonlar için siz şikayetçi olun. Bize destek olun ki biz bu işi yürütelim" dedi.

Aydınlık >>> Faili meçhul soruşturmaları da böyle mi başladı?

Orhan AYKUT >>>Evet, böyle başladı.

Aydınlık >>> Bizzat kendisi böyle bir faaliyette mi bulundu?

Orhan AYKUT >>> Evet. Milletvekilliği yapmamıştır. Gidin bakın kaç defa Meclis'e gitmiştir?

İHSAN ARSLAN KİMDİR?

M. İhsan Arslan, 1 Ocak 1948'de Sason'da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Kamu'da memurluk ve öğretmenlik yaptı. İhracat-ithalat ağırlıklı olmak üzere ticari faaliyetlerde bulundu. Yabancı sermayeli şirketler kurarak Diyarbakır'da boru, kablo ve mermer fabrikaları kurdu. Zaman Gazetesi'nin imtiyaz sahibi oldu. Mazlum-Der'in iki dönem Genel Başkanlığı görevinde bulundu. 22. Dönem'de AKP Diyarbakır Milletvekili olarak Meclis'te yer aldı. İyi düzeyde Arapça ve Farsça biliyor.

SADETTİN BİLGİÇ'İN EVİNİ BOMBALADI!

İhsan Arslan, 1970'li yılların önde gelen siyasetçilerinden Sadettin Bilgiç'in evini bombalamıştı. Olayı, Sadettin Bilgiç, "Hatıralarım" isimli kitapta "Bizim evi dinamitle uçuracaklardı" başlığıyla, şu şekilde anlatıyor:

"Rahmetli babam 1970 yılının kurban bayramında kalça kırığından ameliyat olmuş, hastanede yatıyordu. Hastanede babamı ziyaret ederek eve geldiğimizde hemşerilerimle ve yazıhanemde çalışma imkanı verdiğim gençlerle karşılaştım. Hepsine ayrı ayrı hoşgeldin dedikten sonra kahvaltı için içeride bir odaya çekildik. O sırada 'salonda yangın var, vestiyer yanıyor’ bağrışmaları oldu. Salona geldim.

"Pencerede bir oyuncak otobüs kutusu vardı. İçine dört adet dinamit lokumu yerleştirilmiş olduğunu görmeyelim mi! Derhal polise haber verdik... Ankara Emniyet Müdürü ve Ankara Valisi de geldiler.

"Polis, yaptığı incelemede, yazıhanemde çalışmalarına izin verdiğim gençler arasında bulunan, Sason’lu olduğunu ve Yükseliş Koleji’nde çalıştığını öğrendiğim bir gencin bombayı koyduğu anlaşıldı. Yine de davaya müdahil olmadım. Kamu davası yürüdü ve altı aya mahkum olan genç daha sonra tahliye edildi. En ağırını ve ilkini hafif atlattığımız bu anarşik hareketin basına yansımasını istemedim."
Gazeteci Emin Çölaşan, Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde 28 Eylül 2006 tarihinde, o Sasonlu gencin İhsan Arslan olduğunu yazdı.

PKK KAMPINA OLAYLI ZİYARET!

İhsan Arslan'ın hayatında önemli bir yer de, Mazlum Der Genel Başkan Yardımcısıyken yaptığı PKK kampına gidiş de yer aldı. 1996 yılında çatışmalarda PKK tarafından kaçırılan askerleri almak için dönemin Refah Partisi Van Milletvekili Fethullah Erbaş ve İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal ile birlikte örgütün kampına gitti. Arslan, Erbaş ve Birdal ile birlikte 9 Aralık 1996 tarihinde 6 askeri alıp, Habur'dan Türkiye'ye giriş yaptı. Ancak kampta çekilen fotoğraflar, günlerce Türkiye'de eleştiri konusu oldu.

Ulusal Kanal - 23 Ocak 2013
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Orhan AYKUT : İhsan Arslan Abdullah Öcalan'dan daha tehlikeli!

{youtube width="600" height="480"}Fyjq1y-EAu4{/youtube}

 

Son Yazılar

Mostly cloudy

20°C

Istanbul