davut_cocuk_amerikayla_pek_mutlu225

Davutoğlu kimi kandırıyor?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Özgür Suriye Ordusu'na Türkiye’nin silahlı eğitim vermediğini söyledi.

Ancak gerek muhaliflerin demeçleri gerek batı medyasında yer alan haberler Davutoğlu'nun sözlerini doğrulamıyor.

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’ın soru önergesini yanıtlayan Davutoğlu, Suriyeli muhalif gruplara silah ve benzeri lojistik malzeme sağlanması ve silahlı eğitim verilmesi iddialarının doğru olmadığını belirtti. Davutoğlu, çadırkentlerde Suriye ordusu, emniyet ve istihbarat teşkilatları mensuplarına silahlı saldırı düzenleyen şahısların barındığına dair bir bilgi bulunmadığını da bildirdi.

Oysa muhalif güçlerin silahlı eylemler düzenlemeye başladığı günden bu yana batı medyasında yer alan haberler ve bizzat muhaliflerin açıklamaları Ahmet Davıtoğlu'nun sözlerini yalanlıyor.

Öte yandan Suriye topraklarında kanlı saldırılar düzenleyen saldırganların Suriye güvenlik güçleriyle yaşanan çatışmalar esnasında Türkiye'ye kaçtığı yönünde haberler Türk basınında dahi bildiriliyor. Tüm bunlara rağmen Davutoğlu'nun açıklamaları, "Davutoğlu, kimi kandırdığını düşünüyor?" sorusunu sorduruyor.

Herkesin bildiğini Dışişleri kimden saklıyor?

Suriye'de muhalefetin silahlanmaya başladığı günlerden bu yana Türkiye'de konuşlandığı defalarca dile getirildi. Türk basınında muhaliflerin Suriye güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalardan sonra Türkiye'ye sığındığı her defasında vurgulanıyor bunun da ötesinde Türkiye'nin muhalif güçlere eğitsel ve lojistik destek verdiğini Mehmet Ali Birand bir köşe yazısında açıkça dile getirdi, üstelik Birand sözlerini doğrudan batı basınına dayandırdı: "Yetmedi, muhalefeti organize etti. Hatta, International Herald Tribune gazetesinde Liam Stack imzasıyla çıkan bir haber-röportaja göre, Türkiye 'Özgür Suriye Ordusu'na topraklarında eğitim vermeye, silah sağlamaya başladı. Aynı kefeye konamasa, tam bir karşılaştırma yapılamasa dahi, eskiden Suriye nasıl PKK'ya destek veriyorsa, Türkiye de bugün Suriye'li muhalif güçlere destek sağlıyor."

Batı basını: "İngiliz kuvvetleri, Türkiye topraklarında eğitiyor!"


İngiltere'de, Birleşik Krallık Özel Kuvvetler haberleri ile ilgilenen “eliteukforces” sitesine göre Kasım 2011’den itibaren İngiliz Özel Kuvvetleri Özgür Suriye Ordusu'nun sorumluları ile görüşüyor. Bu görüşmelerde muhalif kuvvetlerin ileriki operasyonlardaki gücünün artması için eğitimlerin başlaması kararı alındığı da söyleniyor. Aynı haber kaynaklarının bildirdiğine göre ise İngiliz ve Fransız Özel Harekat birimleri eğitim karargahlarını Türkiye’ye kurmuş durumda. İngiliz dış istihbarat servisi MI6’in de içerisinde bulunduğu ekip muhalif güçleri “şehir gerillalığı” konusunda eğitiyor ve gerekli teçhizatı sağlıyor. CIA görevlilerinin ise muhaliflere iletişim araçları konusunda yardımcı olduğu konusunda bilgiler geliyor.

İddialar yeni değil!

Silahlı gurupların Türkiye'de eğitildiği yönündeki basında yer alan haberler yeni de değil. Özgür Suriye Ordusu'nun adını ilk duyurmaya başladığı günlerden bu yana Türkiye'nin desteğinin altı çiziliyor. ABD'nin etkili dergilerinden Foreign Policy'den Kate Seelye, 1 Eylül 2011'de yazdığı bir yazıda, Suriye ordusundan ayrılıp Esad'a sırt çeviren askerlerin Antakya'da silahlandığını belirtmişti. Eski FBI çalışanı Sibel Edmonds da geçtiğimiz Aralık ayında, Hatay'da bir kampta bulunan Özgür Suriye Ordusu militanlarının Adana'daki İncirlik Üssü'nde eğitildiğini ve buradan yönlendirildiğini iddia etmişti.

Öte yandan Türkiye'de bulunan Özgür Suriye Ordusu yetkililerinin de her fırsatta Türkiye'den gördükleri desteği vurguladıkları biliniyor.

(SoL- Haber Merkezi) - 12 Şubat 2012

Son Yazılar